Raijca Belojica, policajac iz Tutina, osuđen je u Višem sudu u Užicu na pet godina zatvora, zbog ubistva Fahrudina Skarepa (22) iz tutinskog sela Pokrvenik.
Belojica je, kako je sud utvrdio, počinio ubistvo iz nehata, u noći između 29 i 30. septembra 2017. godine, dok je bio na službenoj dužnosti.
U tom sudu Danasu je rečeno da je to „maksimalna kazna za to krivično delo“, ali da presuda još nije pravosnažna i da na nju stranke imaju pravo žalbe.
Belojica je, po sopstvenim svedočenju, te noći, sa još nekoliko policjajaca, bio službeno angažovan u akciji sprečavanja šverca akcizne robe iz Crne Gore.
Optužnca ga je teretila da je počinio ubistvo tako što je, u blizini sela Dolovo kod Tutina, pucao iz pištolja na autombil, kojim je upravljao Fahrudin Skarep, a koji je policijska patrola pokušala da zaustavi.
Tom prilikom, teško je ranio Skarepa koji je, od posledica ranjavanja, premino u novopazarskoj bolnici.
Policajac je tvrdio da je pucao u samoodbrani, jer je Skarapa pokušavao da ga udari automobilom, u kome je bila još jedna osoba i pronađena veća koliličina novca u evrima.
Porodica ubijeng Skarepa je izražavala nezadovoljstvo radom viših tužalaštava u Novom Pazaru i Užicu i krtikovala to što je krivično delo ubistvo prekvalifikovano u ubistvo na mah, ukazivala na nepravilnosti tokom istrage, zahtevajući da se, između ostalog, optužnicom obuhvate i trojica policajaca koji su bili prisutni u trenutku zločina.
Suđenje je počelo u februaru prošle godine, nakon što je Vrhovni kasacioni sud, a na zahtev Višeg suda u Novom Pazaru, u čijoj nadležnosti je područje na kome se dogodio zločin, odlučio da taj predmet delegira Višem sudu u Užicu.
Prethodno, sud u Užicu se proglasio mesno nenadležnim, pa je predmet vraćen novopazarskom sudu, koji je Vrhovnom kasacionom sudu predložio da odredi drugi sud za vođenje postupka. Predmet je, nakon toga, vraćen u užički sud, a na predlog Višeg suda u Novom Pazaru koji je naveo da je potrebno da se predmet dodeli drugom sudu zbog zbog eliminisanja sumnje na nepristrasnost i pravičnost postupka pred tim sudom i „zbog otvorene medijske kampanje, reagovanja političkih partija i nevladinih organizacija koje su pozivale građane na proteste“.
Vrhovni kasacioni sud je odlučio da se postupak sprovede pred Višim sudom u Užicu zbog, kako je tada naveo u svom obrazloženju, „saopštenja nevladinih organizacija, političkih subjekata i protesta građana, što sve u javnosti može stvoriti predstavu da je ugrožena nepristrasnost suda“, te da je to učinio „u cilju isključenja svake sumnje u pogledu pristrasnosti suda i obezbeđenja prava na pravično suđenje“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.