Koliko si od ovih nakaza dobio za šetnje sa patkama, seljačino jedna – piše u pretećem pismu koje je u poštanskom sandučetu zatekao jedan od aktivista Inicijative „Ne da(vi)mo Beograd“.
Pretnja je napisana hemijskom olovkom na tabloidu Informer, i to iznad teksta pod naslovom „Soroš i Rokfeler za haos u Srbiji – od 2014. do 2016. platili 1.958.218 dolara“. I policija i tužilaštvo odbili su da prime prijavu za pretnje povodom ovog pretećeg pisma.
– Ovo doživljavam kao pokušaj zastrašivanja, jer mi neko poručuje da zna gde živim i ima problem sa mojim mišljenjem. Ja ću nastaviti kao i do sad, da podržavam rad Inicijative u borbi protiv zakona jačeg koji je nametnut. A ko god da je osoba koja preti, u dubini zna da pravda nije na njegovoj strani – kaže za Danas aktivista Inicijative kome je prećeno, a koji je želeo da ostane anoniman.
Radomir Lazović, takođe iz Inicijative „Ne da(vi)mo Beograd“, ukazuje za naš list da se na ovom poslednjem primeru pretnji „jasno vidi mehanizam kome su izloženi svi oni koji se pokažu nepodobnim“.
– Prvo vas mediji poput Pinka ili Informera optuže da ste plaćenik, izdajnik, monstrum, da rušite državu i da ste protiv progresa, prvo naprave pogodnu atmosferu, a onda kreću pretnje i pritisci. To se uostalom dešava i aktivistima i novinarima, pa eto i Draži Petroviću, kome preti lično Željko Mitrović – ističe Lazović.
Aktivistkinja Inicijative Ksenija Radovanović dodaje da to što je policija odbila da primi prijavu „nas ne čudi, jer se već pokazalo da su delovi policije pod direktnim uticajem vlasti odbivši i da se odazovu na pozive građana u noći rušenja u Hercegovačkoj, odbivši da se bave paralelnim stranačko-policijskim strukturama koje su se lažno predstavljale i zastrašivale ljude na protestima, a evo i sada“.
– Podneli smo prijave za desetine pojedinačnih slučajeva onlajn pretnji, krivične prijave i za proganjanje i za nasrtaje na ulici, ali nemamo nikakvih informacija da se nešto po tom pitanju radi – naglašava Radovanović.
MUP i dalje ignoriše preporuke Jankovića
Zaštitnik građana Saša Janković ne samo da je sproveo istragu u vezi sa rušenjem objekata u Savamali, već je i uputio preporuke Ministarstvu unutrašnjih poslova (MUP), koji mu već šest meseci ne odgovara. Janković je u maju objavio izveštaj o postupku kontrole rada MUP-a u kom je utvrdio da je policija prekršila zakon kada se nije odazvala pozivima građana u noći 25. aprila. Janković je zatražio da MUP otkrije ko je i po čijem nalogu maltretirao građane, sprečio policiju da ih zaštiti izdajući naređenje da ne izađe na teren, kao i da se protiv počinilaca pokrenu prekršajni i krivični postupci.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.