Policijska uprava u Nišu saslušala je uzbunjivača iz niškog Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Dragana Stamenkovića po nedavnoj prijavi sindikalnog funkcionera Miodraga Živadinovića, koji ga je optužio za navodnu SMS-pretnju.
Stamenković mu je navodno pretio nakon što je odbio da mu odgovori šta je preduzeo povodom sindikalne prodaje zaštitnih maski radnicima Zavoda na početku epidemije korona virusa.
Stamenković je prethodno o ovoj prodaji maski, koju je nazvao sindikalnim profiterstvom u vreme epidemije i vanrednog stanja, obavestio nadležne organe, ali su do sada sankcije snosili isključivo pojedinci koji su joj se javno usprotivili.
Prema rečima Živadinovića, odeljenje za privredni kriminal niške Policijske uprave i tržišna inspekcija su utvrdili da je ovakva prodaja maski radnicima Hitne pomoći „u skladu sa zakonom“.
Živadinović je, kao predsednik Okružnog odbora Sindikata zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti (SZZSZ) Nišavskog okruga, podneo prijavu protiv Stamenkovića nakon prepiske na viberu, koja je započela Stamenkovićevim pitanjem šta je on, kao sindikalni funkcioner, preduzeo u vezi sa ovom prodajom maski. Sindikalac je odgovorio: „Ko si ti da ja tebi polažem račune“, a Stamenković mu otpisao: „Videćeš ko sam“.
U prijavi je ocenjeno da takva poruka predstavlja „pretnju“ po bezbednost Živadinovića i njegove porodice jer je Stamenković „osoba sklona nasilju“.
Na pitanje Danasa: na osnovu kojih podataka tvrdi da je Stamenković sklon nasilju, ovaj sindikalni funkcioner nije dao konkretan odgovor.
Kazao je da Stamenković „ne može da se meša u nešto što nije njegovo“, podsećajući da je još u oktobru 2018. isključen iz SZZSZ, ali da „ne zna tačno zbog čega“.
Uzbunjivač Stamenković je u izjavi policiji naveo da reči – „videćeš ko sam“ znače isključivo i jedino da će uskoro postati predsednik Sindikata Srbije – Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Niš, koji je u fazi registracije.
On je kazao da ne preti nikome, niti se time ikada služio, već ga jedino zanima rasvetljavanje slučaja sindikalne prodaje maski.
Stamenković je prethodno u dopisima Ministarstvu zdravlja i rukovodstvu SZZSZ ukazivao da je predsednica SZZSZ u Hitnoj Jelena Živković 15. marta na oglasnoj tabli ustanove istakla obaveštenje da zaposleni mogu kupiti maske, inače nabavljene njihovim novcem, za „oko 100 dinara po komadu“.
– Zavod je epidemiju dočekao nespreman, bez dovoljnog broja osnovne zaštitne opreme, što je na ovaj, nedopustivi način iskorišćeno za zaradu. Postavlja se pitanje da li je još neki sindikat u zdravstvu na teritoriji Srbije vršio prodaju zaštitnih maski ili je pravilno odlučio da zaštitnu opremu donira svojim radnicima, naveo je Stamenković u nekim od dopisa.
On je u njima upozorio i da je Izvršni odbor SZZSZ u Hitnoj pomoći krajem maja isključio iz članstva višu medicinsku sestru Slađanu Milošević koja je na društvenim mrežama osudila ovakvu prodaju maski.
U viber prepisci sa sindikalnim funkcionerom Živadinovićem ona je ocenila da je to „sramota“, te da „vređa inteligenciju“ svih zaposlenih u Hitnoj koji su na prvoj liniji borbe protiv korone, sugerišući da predsednica sindikata Živković treba da bude „opomenuta“ i da „za sve radnike nabavi maske besplatno“.
U obrazloženju odluke o isključenju Milošević navodi se da je prekršila sindikalni Statut jer je „iz samo njoj znanih razloga iznosila u javnosti i na društvenim mrežama netačne informacije“ o nabavci maski.
Ona je na taj način, kao i „podsticanjem aktivnosti za urušavanje sindikalne organizacije, omalovažila rad i narušila ugled sindikata u celini“, piše u odluci.
Iz ovog sindikata su, inače, u vreme postavljanja oglasa o sindikalnoj prodaji maski zaposlenima u Hitnoj kazali da je to učinjeno „jer su maske tada bile u deficitu“, a da je zapravo svim članovima sindikata poklonjeno po pet maski. Preostala količina mogla se kupiti ne za „oko 100 dinara“ po komadu, kako je navedeno u obaveštenju, već za 80 dinara, što je cena po kojoj ih je sindikat nabavio, naveli su oni.
AF: Papirnata odela, kuhinjske rukavice…
Uzbunjivač Stamenković je, inače, Ministarstvu zdravlja i drugim nadležnim organima ukazivao i da u niškoj Hitnoj pomoći na početku epidemije nedostaje zaštitna oprema, kao i da su kasnije nabavljana papirna zaštitna odela koja su se cepala ili odela za jednokratnu upotrebu koja su prana kako bi se koristila duže.
Zaposleni su koristili kuhinjske rukavice i kese na nogama, umesto zaštitne obuće. Neko vreme u istim vozilima navodno su se prevozili kovid i nekovid pacijenti. On je u tim dopisima kao odgovornog za sve propuste označio direktora Hitne pomoći Slavoljuba Živadinovića.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.