List Vreme je na današnji dan pisao o pekaru iz Kalinićeve ulice, koji je kažnjen zatvorom i novčano, dok je list Pravda pisao o paru koji se venčao posle 50 godina čekanja.
Svako ko radi u pekari zna da se za mešenje hleba i peciva moraju koristiti sastojci koji su propisani i odobreni zakonom. List Vreme je u tadašnjem broju pisao o tome šta se dešavalo onima koji nisu poštovali ova pravila.
Godine 1941. beogradska policija je povela kontrolu nad beogradskim pekarima, kako bi sprečila nepravilnosti u vezi sa mešenjem hleba.
Ova kontrola je pokazala da izvestan broj pekara nije koristio sve sastojke koje je trebalo, ali i da su mnogi od njih prodavali hleb po skupljim cenama.
Uprava glavnog grada je kaznila pekara koji nije poštovao propise, i to novčanom kaznom od 3.000 tadašnjih dinara, ali i zatvorskom kaznom od 30 dana.
Kako ovaj list navodi, pekara je umesto narodnog hleba sa kukuruznim brašnom, prodavala hleb od čistog brašna po skupljoj ceni, i na taj način se nije pridržavala Uredbe o suzbijanju skupoće.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
Na današnji dan, u Nju Džersiju 1941. godine, mladi bračni par koji je stao na ludi kamen, nije bio uopšte mlad.
Prema pisanju ovog lista, svadbi je prisustvovala cela varoš, ali i mnogo posmatrača iz okolnih mesta.
Bračni par, koji se uzeo posle 50 godina čekanja, bio je rodom iz Nemačke.
Mladoženja Albert je bio šezdesetdevetogodišnjak, dok je mlada Katarina bila šezdesetsedmogodišnjakinja.
Albertova porodica je zbog teške finansijske situacije u kojoj se našla, morala da se preseli u Ameriku, kad je on imao 19 godina.
Iako su on i Katarina bili vereni, ovaj – tada mladi par se zakleo na večitu ljubav, uz obećanje da će se uskoro venčati.
Iako je put ovog zaljubljenog para bio težak, on je pak pokazao da prva ljubav nikad ne prestaje.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1941. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.