Turska policija preuzela je juče kontrolu nad trgom Taksim u Istanbulu, centru okupljanja učesnika protesta koji širom Turske traju već 12 dana. Policija je ponovo upotrebila suzavac i vodene topove kako bi rasterala demonstrante koji traže ostavku premijera Redžepa Tajipa Erdogana.


Policijski kordoni i borna kola s vodenim topovima potisnuli su demonstrante koji su se sa većeg dela trga razišli po okolnim ulicama, ali su se grupe demonstranata ponovo vraćale na trg i sukobljavale s policijom. Demonstranti su bacali „Molotovljeve koktele“ i kamenice na policiju.

Uklonjene su i barikade kojima su demonstranti blokirali prilaze trgu, a sa spomenika tvorcima moderne turske republike i okolnih zgrada skinute su zastave s likom Kemala-paše Ataturka i transparenti s parolama protesta.

Akcija policije počela je juče ujutru u sedam sati, kada su suzavcem i vodenim topovima demonstranti potisnuti sa jednog dela trga. „Borićemo se, hoćemo slobodu. Mi smo borci za slobodu“, rekao je jedan od mladih učesnika jutrošnjih nereda, Burak Arat, koji je noć proveo u parku Gezi. Gradonačelnik Istanbula Husein Avni Mutlu je izjavio da cilj akcije nije da rastera demonstrante iz parka, već da se „uklone plakati s trga“.

Za danas je najavljen sastanak premijera Erdogana s liderima grupa koje su organizovale protest u parku Gezi, gde su krajem maja počeli protesti. Inače, na Taksimu i u obližnjem parku Gezi proteklih dana vladala je karnevalska atmosfera. Protest na Taksimu počeo je zbog plana za izgradnju tržnog centra na mestu parka Gezi, kao i replike vojne kasarne i džamije na trgu, ali je zbog brutalnog ponašanja policije koja je demonstrante pokušala da rastera suzavcem i vodenim topovima, prerastao u masovne antivladine demonstracije koje su se proširile po čitavoj Turskoj.

U demonstracijama su do sada poginule četiri osobe, a gotovo 5.000 je povređeno.

Erdogan posle Ataturka

Protivnici optužuju premijera Redžepa Tajipa Erdogana, ali i novinare, manjinske Kurde i vojsku za represiju, kao i da guraju konzervativne islamske vrednosti na pretežno muslimansku, ali čvrsto sekularnu naciju, piše britanski Telegraf. Međutim, Erdogan se smatra i najuticajnijim liderom od vremena Mustafe Kemala Ataturka, oca moderne Turske, koji je i dalje najomiljeniji političar u toj zemlji. Erdoganova partija je osvojila pobedu na tri poslednje izborne trke, a zbog snažnog ekonomskog rasta, dobio je podršku skoro pola birača na izborima 2011. godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari