Ministar rada, zapošljavanja, boračkih i socijalnih pitanja Aleksandar Vulin izjavio je juče da ne zna zbog čega Mađarska pojačava kontrolu svoje granice prema Srbiji, jer je broj migranata daleko manji nego što je bio prošle godine.
Vulin je novinarima u Klubu poslanika rekao da trenutno nema više hiljada ljudi u tranzitu preko mađarske teritorije, kao što je bilo pre godinu dana, ali da se ne može reći da je migrantska kriza gotova. Osvrćući se na prošlonedeljnu hrvatsku blokadu prelaza Batina, Vulin je izrazio nadu da je zaista bila u pitanju vežba, a ne neka druga namera.
Vulin je istakao da u Srbiji svaki čovek ima pravo da zatraži azil i da će, ukoliko je to slučaj, biti smešten u prihvatne centre, gde će mu se omogućiti ulazak u proceduru. On je naglasio da Srbija nije i neće biti prostor za nekontrolisani priliv izbeglica, već će sprovoditi svoje i međunarodne zakone.
Mađarska je donela odluku da primeni pojačanu i dubinsku kontrolu granice prema Srbiji, pa se migranti koji se zateknu u zoni od osam kilometara od granice vraćaju se iza zaštitne ograde i upućuju u tranzitne zone na mađarsko-srpskoj granici. Kako prenosi RTS, zvanična Mađarska to objašnjava željom da se smanji broj krivičnih postupaka protiv ilegalnih migranata i da im se pruži mogućnost da legalno steknu azil.
„Policijski i vojni helikopteri dočekuju migrante. Dronovi, borbena vozila, termovizijske kamere, konjičke jedinice, obučeni psi, kompletan tehnički i ljudski potencijal mađarske vojske i policije stavljeni su u službu odbrane šengenskih granica“, rečeno je na konferenciji za medije u Segedinu povodom novih zakonskih propisa za sprečavanje ilegalnih migracija, preneo je RTS.- Od ponoći do 12 sati u Mađarsku je pokušalo ilegalno da uđe 826 migranata. Policajci i vojnici su 675 njih sprečili da pređu zaštitnu ogradu, dok su 151 migranta, u skladu sa novim merama, vratili van ograde. Migranti su sarađivali i nisu se bunili – naveo je direktor policije Mađarske Karolj Pap.Više od 6.000 mađarskih policajaca je angažovano na čuvanju mađarsko-srpske granice, a vojska je u proteklih nekoliko dana za 50 procenata povećala broj pripadnika koji patroliraju zelenom linijom.
Moguć povratak 17.000 migranata u Srbiju
Mađarske vlasti nameravaju da vrate 17.000 migranata u Srbiju, i to narednih dana u
manjim grupama, prema saznanjima B92, u noći između utorka i srede u Srbiju je prebačeno 190 ljudi.
Saradnja sa Srbijom korektna
Glavni savetnik za nacionalnu bezbednost mađarskog premijera Đerđ Bakondi za RTS kaže da je saradnja sa policijom Srbije korektna i da je srpska strana obaveštena o novim merama. „Ovo nije proterivanje migranata na teritoriju Srbije, mi ih vraćamo iza zaštitne ograde, gde je takođe teritorija Mađarske. Tamo ih upućujemo da u tranzitnim zonama podnesu zahtev za azil. Nadamo se da će ove mere dovesti do smanjivanja migrantskog pritiska na teritoriju Srbije“, istakao je Bakondi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.