Slovački političari dobiće, ako takav zakon prođe kroz parlament, moćni bič protiv medija, pravo na odgovor u kojem mogu da reaguju ne samo na neistine, već i na istinite navode i optužbe ako im se ne sviđaju.
Slovačka vlada usvojila je u sredu novi zakon o medijima koji su već juče osudile međunarodne novinarske organizacije.

Slovački političari dobiće, ako takav zakon prođe kroz parlament, moćni bič protiv medija, pravo na odgovor u kojem mogu da reaguju ne samo na neistine, već i na istinite navode i optužbe ako im se ne sviđaju.
Slovačka vlada usvojila je u sredu novi zakon o medijima koji su već juče osudile međunarodne novinarske organizacije. „Usmeravanje medija znači da će političari upravljati medijima. To je vrlo nesrećna situacija kojoj nema mesta u Evropi“, rekao je predsednik Evropske federacije novinara Arne Kenig.
Stručnjaci nemaju ništa protiv prava ne ispravku i odgovor, jer ono funkcioniše i u nekim zemljama stare Evrope, recimo u Francuskoj, međutim smeta im što bi ono prema zamislima slovačke vlade trebalo da funkcioniše ne samo kada su u pitanju klevete i neistine, već i kada su optužbe u medijima na račun političara istinite i tačne, ali se njemu ne dopadne što ga optužuju.
Dodatni problem predstavlja to što redakcija, prema predlogu novog slovačkog zakona o štampi, nema pravo da takav odgovor i reakciju komentariše, a zato protiv zakona protestuje i slovačka opozicija. „Taj zakon može da postane sredstvo zastrašivanja neposlušnih medija i da ih tera na autocenzuru pod pretnjom ekonomske likvidacije“, rekao je Tomaš Galbavi iz Slovačke demokratske i hrišćanske unije bivšeg premijera Mikulaša Dzurinde.
Slovački premijer Robert Fico, poznat po netrpeljivosti prema novinarima, predstavljajući novi zakon optužio je slovačke novinare da su lažovi. „Nisam ja poznat po sukobima s medijima, već vi ste u konfliktu“, rekao je Fico i dodao da novi zakon treba da služi pre svega običnim ljudima, a da će ga njegova vlada koristiti samo ukoliko, kako je rekao, mediji zadaju nefer udarac.
Fico je ranije najavio da vlada želi da dobije uticaj na javni elektronski servis, a to je podržao i slovački predsednik Ivan Gašparovič predlogom da vlada i parlament dobiju svoj radio, televiziju i dnevni list.
Posle žestoke osude Međunarodne novinarske federacije i podsećanja da član 10 Evropske konvencije o ljudskim pravima garantuje građanima pravo na informacije bez intervencije države, Gašparovič je predlog ublažio i sada traži samo prostor da političari reaguju na neistine i poluistine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari