Političarka koja je kaznila Gugl i Fejsbuk postala EU komesarka za digitalno doba 1Foto: EPA-EFE OLIVIER HOSLET

Danska političarka Margret Vestager dobila je drugi mandat kao evropska komesarka za zaštitu konkurencije ali će u narednih pet godina nadgledati i digitalnu politiku EU, čime Brisel upozorava da ne odustaje od nadzora divova iz Silicijumske doline, ocene su zapadnih medija koje prenosi Radio slobodna Evropa (RSE).

Posle pet godina istraga i visokih novčanih kazni velikim tehnološkim kompanijama, drugi mandat evropske komesarke za zaštitu konkurencije uz veća ovlašćenja za digitalnu politiku EU potvrda je da je Vestager postala jedna od najpoznatijih i najmoćnijih političarki u Evropi ali i da borba evropskog bloka u regulisanju velikih tehnoloških kompanija tek počinje.

Danska političarka bila je jedna od najistaknutijih članica aktuelne vlasti EU ali je prepoznata i izvan Brisela, pošto je kaznila Epl, Amazon, Gugl i Fejsbuk, ističe list Gardijan.

Osvojila je međunarodno priznanje i naljutila Donalda Trampa kada su istrage EU utvrdile da su tehnološki giganti zloupotrebili tržišne moći ili da nisu plaćali porez.

Njeno imenovanje najavila je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen koja je rekla da Evropa mora uhvatiti korak s nekim aspektima digitalne tehnologije – maksimalno iskoristiti veštačku inteligenciju, poboljšati sajber bezbednost i naporno raditi na tehnološkom suverenitetu.

Šefica za zaštitu konkurencije u EU dobija novi mandat s proširenim ovlašćenjima, što je potez koji podvlači da borba evropskog bloka u regulisanju velikih tehnoloških kompanija tek počinje, ocenjuje Vašington post.

Otkako je preuzela dužnost 2014. godine, Vestager je stekla reputaciju neprijateljke Silicijumske doline zbog niza teških odluka protiv tehnoloških firmi – Gugl koji je morao platiti novčanu kaznu od 8,25 milijardi evra zbog zloupotrebe monopolskog položaja svog pretraživača, ilegalnih radnji sa operativnim sistemom Android i zloupotreba prilikom reklamiranja.

Rezultat koji Vestager voli da naglašava odnosi se na slučaj Android, gde je Gugl morao napraviti izmene tako da korisnici pametnih telefona u EU mogu birati pretraživače. Takođe je, ukazuje Vašington post, naložila Eplu da plati do 13 milijardi evra zaostalih poreza Irskoj, posle čega ju je Tramp nazvao „poreskom damom“.

Ovog leta Vestager je preduzela mere protiv još dve američke tehnološke kompanije, navodi vašingtonski list. Kaznila je američkog proizvođača čipova Kvalkom s 271 milion dolara, optuživši ga za „predatorsko određivanje cena“ kako bi isterali konkurenta s tržišta pre gotovo deset godina.

Otvorila je zvaničnu istragu da li Amazon koristi podatke nezavisnih trgovaca kako bi stekao nepravednu prednost nad trgovcem treće strane. Takođe, nedavno je izjavila da trenutno prati nove usluge i prije njihovog uvođenja, odnosno da pažljivo razmatra libru – novu digitalnu valutu Fejsbuka.

Njene akcije su, ukazuje Vašington post, možda nadahnule američke vlasti koje su donedavno dizale ruke od velikih tehnoloških kompanija, ali su prošle nedelje otvore istrage u Guglu zbog navodnog „potencijalnog monopolističkog ponašanja“ i dominacije Fejsbuka na tržištu.

Imenovanjem za izvršnu potpredsednicu Evropske komisije za digitalni razvoj i za komesarku za zaštitu konkurencije, Vestager dobija moć upravljanja širom evropskom politikom na digitalnom frontu, što će je sigurno vratiti na put na kojem će se sudarati s najmoćnijim divovima iz Silicijumske doline, piše Politiko.

Vestager će sada morati da ograniči tehnološku dominaciju istovremeno gurajući Evropu na čelo digitalnog regulisanja u vreme kada SAD i nekoliko zemalja Azije počinju da preispitivuju svoj pristup regulisanju s ciljem pridruživanja industrijskoj politici, zaštiti konkurencije i potrošača, ocenjuje Politiko.

Takođe, Vestager će biti zadužena da region „prilagodi digitalnom dobu“ širokom odgovornošću koja odražava trenutni prioritet Komisije za jačanje tehnološke moći Evrope – područje gde blok zaostaje za Kinom i SAD i gde su rivalstva među državama članicama često otežavali da Evropa govori jednim glasom.

Odluka sledeće predsednice Evropske komisije da zadrži Vestager kao komesarku za zaštitu konkurencije , istovremeno joj dajući širi portfelj za digitalnu politiku, upozorenje je da Brisel ne odustaje od nadzora velikih tehnoloških kompanija, ocenjuje Volstrit žurnal.

Vestager, za koju zvaničnici kažu da tokom diskusija često izvlači svoje igle za pletenje, prvo se istakla kao ministarka ekonomije u Danskoj, gde je preuzela vodeću ulogu u Evropi za vreme finansijske krize. Ekonomistkinja po struci koja dobro poznaje danski višestranački sistem, Vestager je bila inspiracija za TV političku dramsku seriju u svojoj domovini.

U poslednjih pet godina Vestager je bila bič u Silicijumskoj dolini, naplativši milijarde eura novčanih kazni i pokrećući istrage protiv Gugla, Epla i Fejsbuka zbog kršenja antimonopolskih zakona i nanošenja štete potrošačima. Sada je preuzela više moći nego ikad proširivši svoj portfelj i time postala ekvivalent digitalnom caru Evropske unije, napisao je Njujork tajms.

Bolji status Vestager odražava ambiciju Evropske unije da postane najaktivniji tehnološki regulator u svetu, stvarajući dalekosežnu ulogu za sebe u globalnoj ekonomiji. Evropski zvaničnici to vide kao mogućnost da postanu svetski regulator od poverenja, pogotovo jer su njihove američke kolege kritikovane zbog toga što čine premalo.

Osim divova iz Silicijumske doline, Vestager će nadgledati tehnički težak i politički kontroverzan razvoj dogadjaja o 5G tehnologiji širom Evropske unije, gde je kineski proizvodjač Huavej, uprkos tome što je u SAD zabranjen, i dalje moćan igrač.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari