Samo pre nekoliko godina ljuti politički protivnici DS i SPS u Požegi međusobno su razmenjivali oštre optužbe, čak se i fizički obračunavali, a pre neki dan, po nalogu njihovih stranačkih vrhova iz Beograda, postali su koalicioni ortaci i preuzeli lokalnu vlast.

 Nakon sedmomesečnih pregovora, odbornici SPS i PSS istupili su iz koalicije sa SRS i DSS-NS i priklonili se bloku Zajedno za Požegu (DS, SPO, G17 Plus) i LDP i time na lokalnom novou preslikali stranački sastav aktuelne centralne vlasti.

Višemesečnu parlamentarnu krizu okončao je Aleksandar Grbović (SRS), koji je 8.maja podneo ostavku na mesto predsednika opštine. Od 52 odbornika, nova vladajuća koalicija ima 27 , od kojih Zajedno za Požegu ima petnaest, SPS – PSS sedam i LDP pet odbornika. Opozicioni radikali zastupljeni su sa šesnaest, a narodnjaci (DSS – NS) sa devet odborničkih mandata.

Za novog predsednika izabran je Milovan Mićović (DS), bivši direktor OŠ Emilija Ostojić, za njegovog zamenika Goran Simović (G17 plus), istoričar, promenjen je sastav Opštinskog veća, dok je Slobodan Dragutinović ostao predsednik Skupštine.

Stari i novi predsednik u ponedeljak su obavili primopredaju dužnosti u tolerantnoj atmosferi. Aleksandar Grbović, koji je za predsednika opštine izabran pre desetak meseci kao kandidat SRS iako, kako kaže, više nije član te stranke, a do 2007. bio je zamenik predsednika opštine, u izjavi za Danas svedoči da su se pregovori o smeni lokalne vlasti vodili od oktobra prošle godine. – SPS i PSS nisu uspeli da se dogovore sa ostatkom stare koalicije, pa su pokušali ucenama o zapošljavanju njihovih stranačkih kadrova, na šta nisam pristajao, a onda su socijalisti, pre mesec dana, nakon naloga Branka Ružića, srušili staru vlast i ušli u koaliciju sa DS i LDP – objašnjava Grbović.

– Nije logično da čovek sa poljoprivrednom školom bude direktor ili da bravar postane šef komercijalne službe. Na takve ucene nisam pristajao i zbog toga je započela kriza vlasti, a i neki odbornici nisu dolazili na skupštinske sednice, koje često nisu imale kvorum. Za vreme mog mandata nisam nikoga zaposlio, već je za dve godine za 46 radnika smanjen broj zaposlenih u opštinskim preduzećima – kaže Grbović i navodi da su i demokrate dobile nalog iz beogradske centrale da sa socijalistima formiraju „brak iz interesa“.

Grbović je u vreme kada je bio zamenik predsednika opštine pokrenuo izgradnju bolnice što su finansijski podržali građani, privreda i nevladine organizacije. Završen je i dečji vrtić, seoska ambulanta u Ježevici, kanalizacija za nekoliko naselja, pri kraju su radovi na Starom izvorištu, završena je gasifikacija trećeg reona, a u ovoj godini italijanski investitor nastavlja sa gasifikacijom celog gradskog jezgra.

Istakavši da je jedan od razloga za krizu lokalne vlasti i ostavku svog prethodnika i taj što na tri poslednje skupštinske sednice nije bilo kvoruma, „zbog raskola među radikalima“, Milovan Mićović, novoizabrani predsednik opštine, smatra da je „prirodno da lokalnu vlast čine stranke koje su u sastavu republičke vlasti“ i da od toga Požega očekuje dobit. O ucenama SPS i PSS na koje ukazuje bivši predsednik, ali i na pitanje da li su slični zahtevi tih stranaka stizali i na adresu DS, on kaže da „takve pritiske nije imao“ i da ne želi da komentariše bilo čije izjave.

– Nastavićemo sve što je započeo moj prethodnik. Najveći problem je što će ova godina biti veoma teška, a raspolažemo sa malim budžetom i verovatno ćemo morati da štedimo. Nameravamo da poboljšamo odnose sa republičkom vladom, jer je tu bilo najviše problema, racionalizujemo i učinimo efikasnijom lokalnu administraciju, osmislimo ravnomerni razvoj opštine i da saniramo pojedina javna preduzeća koja su u prilično lošem stanju – kaže Mićović o prioritetima nove vlasti.

– Bez obzira na to što je uspostavljanje nove vlasti dugo trajalo, primopredaja dužnosti između mene i mog prethodnika je bila u korektnoj atmosferi. To nije uobičajeno za Srbiju, pa je mnogima bilo čudno što se to završilo u prijateljskim odnosima – kaže za Danas novi predsednik požeške opštine.

Vlast i novac

– Za izgradnju bolnice i vrtića, iako je novac za to bio planiran u republičkom budžetu, nismo dobili ni dinar. Sada će navodno pare stizati u Požegu, što bih voleo, ali sumnjam u to, ocenio je Grbović. On je licemerjem označio i tezu o tome da je uspostavljanjem nove koalicije ušteđen državni novac za vanredne lokalne izbore, te da će to biti dodatni argument da ova opština dobije više para iz republičkog budžeta“, a potom se upitao „da li lokalnu vlast biraju građani ili stranačke centrale u Beogradu?“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari