Odluka Brazila i Argentine da priznaju palestinsku državu u granicama iz 1967, koju će, možda, doneti i druge latinoameričke države, nema nikakvo značenje osim političkog izražavanja mišljenja, ocenjuje Alen Bejker, direktor Instituta za savremene poslove pri Jerusalimskom centru za javne poslove i bivši ambasador Izraela u Kanadi.
Prema njegovom mišljenju, takav potez nije u skladu sa stavovima koje su dve zemlje izrazile prilikom zasedanja Saveta bezbednosti UN 1967, kada su podržale ideju o određivanju granica putem slobodnih pregovora Izraelaca i Palestinaca i kose se sa međunarodnim mirovnim procesom pokrenutim Rezolucijom 242.
Bejker naglašava da priznanje nekog političkog entiteta ne predstavlja dovoljan preduslov za stvaranje države. „Uspostavljanje države, s druge strane, zahteva ispunjavanje niza prihvaćenih i standardnih kriterijuma, kao što su principi ustanovljeni Konvencijom iz Montevidea o pravima i obavezama država iz 1993“, navodi Bejker u svojoj analizi.
On tvrdi da Palestinci „aktivnim lobiranjem“ za priznanjem jednostrano proglašene države širom sveta podrivaju mirovni proces. Kao argument za takav stav navodi „neprijateljske izjave“ glavnih palestinskih pregovarača, te njihove aktivnosti poput pokretanja sudskih procesa protiv izraelskih zvaničnika. „Nesumnjivo, aktivnosti koje otvoreno podržavaju palestinski predsednik Mahmud Abas i vođa pregovaračkog tima Saeb Erekat ne doprinose poboljšanju atmosfere za pregovaračkim stolom“, ocenjuje Bejker. Imajući u vidu takvu situaciju, on postavlja pitanje kako palestinsko rukovodstvo može da očekuje da će „dobiti poverenje Vlade Izraela“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.