Savet Evrope objavio je juče izveštaj u kojem od Italije zahteva da okonča obračun s imigrantima kako bi bio zaustavljen talas rasizma i ksenofobije. Izveštaj predstavlja odgovor na primenu mera italijanske vlade: strogu kontrolu imigranata i uzimanje otisaka prstiju svim Romima u državi.

Savet Evrope objavio je juče izveštaj u kojem od Italije zahteva da okonča obračun s imigrantima kako bi bio zaustavljen talas rasizma i ksenofobije. Izveštaj predstavlja odgovor na primenu mera italijanske vlade: strogu kontrolu imigranata i uzimanje otisaka prstiju svim Romima u državi.
Savet Evrope je mišljenja da italijanska vlada sprovodi politiku kojoj „nedostaju ljudska prava i humanitarni principi“, što može uzrokovati dalje izlive ksenofobije. U izveštaju čiji je autor Tomas Hamarberg, komesar za ljudska prava Saveta Evrope, nije navedeno da Italija krši Evropsku konvenciju o ljudskim pravima, čija je potpisnica. Hamarberg je, međutim, izrazio „snažnu zabrinutost“ zbog primene mera upravljenih prema Romima.
– Ove mere otežaće položaj izbeglica koje traže azil i verovatno dovesti do dodatne društvene stigmatizacije i marginalizacije svih migranata, uključujući i Rome, naveo je Hamarberg. Italijanska vlada je prošlog petka proširila primenu mera vanrednog stanja na čitavu državu, što vladi daje dodatne nadležnosti i olakšava otvaranje centara za pritvaranje imigranata.

Vlada šalje vojsku na ulice

Italijanska vlada pozvala je juče vojsku da pomogne policiji u borbi protiv kriminala, ilegalne imigracije i mogućeg terorizma. Ministar policije Roberto Maroni i ministar odbrane Ignacio La Rusa potpisali su dekret kojim će početkom sledeće nedelje biti omogućeno slanje 4.000 vojnika na ulice. Oko 3.000 vojnika patroliraće zajedno sa policijom ulicama velikih gradova, kao što su Rim, Milano, Napulj i Palermo. Oni će, takođe, pomoći u čuvanju oblasti i građevina, kao što su Vatikan, milanska katedrala, železničke stanice, ambasade i druge „osetljive mete“, odnosno mesta koja mogu biti objekti terorističkih napada. Ostali vojnici će pomoći u čuvanju zatvora za ilegalne imigrante, kojih najviše ima na jugu.

Italijanski zvaničnici opravdavaju postupke vlade borbom protiv uličnog kriminala i ilegalne imigracije, a navode i da pokušavaju da ohrabre upisivanje u školu većeg broja romske dece. Romi u Italiji često žive od rada na određeno vreme i pretežno žive u zapuštenim kampovima i nemaju pristup zdravstvenim i prosvetnim ustanovama, te radnim mestima.
U više od 700 kampova, uglavnom u okolini Rima, Milana i Napulja, živi na desetine hiljada Roma. Hamarberg je preporučio otvaranje „efikasne“ nacionalne kancelarije za ljudska prava koja će osigurati da vlast poštuje prava i standarde. On je u junu posetio Rim kako bi napravio procenu nove politike. Evropska unija i grupe za zaštitu ljudskih prava, poput Amnesti internešenel, takođe su izrazile zabrinutost povodom mera kabineta Silvija Berluskonija čija vlada, pak, insistira da su one usklađene s međunarodnim standardima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari