U danu kada je Ilija Milačić, bivši načelnik beogradske Kriminalističke policije sporazumom sa tužilaštvom priznao krivično delo odavanje službene tajne, sud je odredio pritvor od 30 dana Goranu Papiću, donedavno zameniku načelnika SBPOK-a. I iako na prvi pogled deluje da je država odlučila da se obračuna sa kriminalom u policiji, iskustvo nalaže oprez.
Bojan Elek, istraživač Beogradskog centra za bezbednosnu politiku napominje da Sektor unutrašnje kontrole MUP-a po Zakonu o policiji odgovara ministru unutrašnjih poslova. Ovakav aranžman, dodaje Elek, omogućava veliki uticaj politike na rad unutrašnje kontrole.
– Sektor unutrašnje kontrole ne funkcioniše autonomno u svom radu. On je po zakonu podređen ministru, i stiče se utisak da su poslednja hapšenja učinjena pod uticajem politike. Da je drugačije, Sektor unutrašnje kontrole je mogao ova dva slučaja da istraži i za vreme mandata prethodnog ministra unutrašnjih poslova. Sada deluje kao da im je neko rekao „sad možete da se bavite svojim poslom“, ističe Elek.
Podsećajući da je veliki broj rukovodilaca u policiji smenjen nakon što su Nebojša Stefanović i Aleksandar Vulin zamenili resore, Elek ističe da su potrebne dublje promene kako bi moglo da se tvrdi da u policiji više nema zaštićenih.
– Pojavile su se glasine da je u planu nova izmena Zakona o policiji. Ne bi bilo loše da se te izmene iskoriste kako bi se ojačala autonomija Sektora unutrašnje kontrole i povećala samostalnost u odnosu na ministra, navodi Elek.
Ilija Milačić je, kako je Tanjug saznao, sporazumom o priznanju krivice dobio je kaznu od sedam meseci kućnog zatvora, kao i zabranu da pet godina radi u MUP-u. Za razliku od njega, krivična odgovornost Gorana Papića, nekadašnjeg zamenika načelnika SBPOK-a tek treba da se utvrdi. Njemu se stavlja na teret zloupotreba položaja, jer je navodno, mimo pravila službe, insistirao da se vrati zaplenjen automobil Marku Miljkoviću, saradniku Veljka Belivuka.
O kriminalu u policiji u toku jučerašnjeg dana govorio je i predsednik pokreta Dveri Boško Obradović. On je, kako je izvestio N1, Tužilaštvu za organizovani kriminal predao svoju knjigu „Kriminalni krugovi – Bela knjiga o kriminalu i korupciji u vrhu MUP-a Srbije i aktuelne vlasti SNS“. U ovoj knjizi se, prema tvrdnjama Dveri, nalazi „kompletna šema političke mafije u Srbiji“.
Kako je naveo Obradović, ključno je pitanje „zašto je predsednik SNS dao poverenje baš takvima da dođu na najviše državne funkcije?“
„Kako se desilo da su u pitanju sve njegovi najbliži prijatelji i saradnici? Gde je njegova odgovornost i kada će Aleksandar Vučić biti saslušan na okolnosti da su upravo njegovi najbliži saradnici optuženi za ozbiljna krivična dela?“, pitao je Obradović dodajući da ne može sve ostati na njegovo nedavnoj izjavi.
Vučić: Ne mogu da objasnim koliko se mučim
Vučić je, podsetimo, u uključenju za televiziju Pink iz Abu Dabija istakao da je pogrešio u proceni nekih ljudi koje je postavljao na određene funkcije, ali da nema „živog čoveka koji ne greši“. Dodao je i da se Goran Papić, bivši zamenik načelnika SBPOK, slikao u „ferariju“ od 400.000 evra.
– Ali problem je ako je taj „ferari“ izvesnog Bajramija, koji sa Naserom Keljmendijem diluje drogu. Postavlja se pitanje šta srpski policajac radi u kolima jednog Bajramija. Zato što je država krenula na njih, žele da unište život i meni i mojoj porodici i mojoj deci. Imate bezbroj primera. Od Jovanjice, pa znate sve. U jednom trenutku sam bežao od toga da čujem istinu. Da moji saradnici mogu da budu odgovorni za takve gadosti. Ja već godinu i nešto dana znam sve, ko sa kim sarađuje. I živim sa tim, i ne mogu da vam objasnim koliko se mučim, pošto sam ja te ljude birao – rekao je Vučić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.