Litar mlijeka seljaku u zemljama EU donosi dvostruko manje novca nego ranije, zbog čega im zvaničnici poručuju da smanje proizvodnju. Situacija na tržištu mlijeka u EU trenutno je katastrofalna.

Cijena je negdje pala na 20 centi za litar, a prije nepune dvije godine litar mlijeka je koštao između 30 i 40 centi, prenosi „Dojče vele“. Uprkos tome, nema dogovora oko toga šta učiniti kako bi se poboljšao položaj proizvođača.

„Rasprava o kvotama ništa ne donosi. Seljaci bi morali jednostavno da smanje proizvodnju“, izjavila je komesar EU za poljoprivredu Marijan Fišer Boel. Ona kaže da bi seljaci morali proizvodnju da prilagode potražnji, da vode računa o zakonima tržišta, a ne da se oslanjaju na kvote kao element planske privrede. Kvote su uvedene osamdesetih godina prošlog vijeka i njima je određena količina mlijeka koja se proizvodi u EU. Zaključeno je da kvote za sva vremena budu ukinute 2015. godine.

Kako se seljaci tada ne bi odjednom našli u vrtlogu tržišne privrede, odlučeno je i da se kvote postepeno povećavaju – za jedan odsto godišnje. To je u Briselu nazvano „mekim prizemljenjem“. Međutim, seljaci misle da su se trenutno našli u velikim turbulencijama i traže da se kvota odmah smanji za pet odsto. Zvanični Brisel ostaje pri namjeri da ukine kvote, jer je to pretpostavka za reorganizaciju tržišta mlijeka, što znači da u narednim godinama predstoji njihovo povećanje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari