Polovina hraniteljskih porodica u Srbiji bez nadzora 1Foto: Pixabay / Free-Photos

Gotovo polovina hraniteljskih porodica u Srbiji nema podršku i nadzor centara za smeštaj i usvojenje.

Opština Alibunar, koja pripada Južnobanatskom okrugu, jedna je od onih koje nisu u nadležnosti nijednog centra za porodični smeštaj, već samo lokalnog centra za socijalni rad. Tako hraniteljske porodice u ovoj opštini, kao i deca koja su kod njih smeštena, i dalje nemaju nadzor niti adekvatnu podršku.

Nekoliko građana Alibunara prijavljivalo je hranitelje iz Janošeka za nasilje nad detetom koje je u toj porodici smešteno, ali nije bilo reakcije nijedne institucije. Kako za Danas tvrdi jedna građanka, u porodici postoji problem sa alkoholom, nasiljem i lošim uslovima za život. Prijavljivali su slučaj lokalnom centru za socijalni rad i SUP-u Kovačica, a zatim i Centru za privremeni smeštaj i usvojenje u Novom Sadu, koji nije nadležan za ovu opštinu.

Centar za socijalni rad u Alibunaru zamolili smo da nam odgovori da li im je slučaj poznat, da li su reagovali i kakve su procedure u takvim situacijama, ali nismo dobili nikakav odgovor. Odgovore o tome ko sprovodi kontrolu nad hraniteljskim porodicama u Alibunaru nije nam dalo ni Ministarstvo za rad i socijalna pitanja.

Prema Uredbi o mreži ustanova socijalne zaštite predviđeno je osam centara nadležnih za porodični smeštaj na celoj teritoriji zemlje, ali ih zasad, kako pokazuje poslednji izveštaj Republičkog zavoda za socijalnu zaštitu, ima šest.

Osim što ovi centri ne pokrivaju sve okruge, broj stručnih radnika u njima je dva puta manji od predviđenog, što zabrana zapošljavanja, s jedne strane, i rast broja hraniteljskih porodica, s druge, dodatno otežavaju.

Podaci Republičkog zavoda su iz 2016. godine, ali je tek pre nekoliko dana usvojena odluka o formiranju još jednog centra, koji će biti smešten u Subotici, a dogodine, kako je najavio pokrajinski sekretar za socijalnu politiku, planiran je i centar u Pančevu. Subotica će biti nadležna za Severnobački, Severnobanatski i Zapadnobački okrug, dok opština Alibunar, koja pripada Južnobanatskom okrugu, ostaje bez kontrole.

Više od 5.000 hraniteljskih porodica

Na evidenciji centara za porodični smeštaj i usvojenje tokom 2016. godine u Srbiji su bile ukopno 2.532 hraniteljske porodice. Danas ih, prema podacima Ministarstva za rad i socijalna pitanja, ima više od 5.000. Broj hraniteljskih porodica u nadležnosti centara je udvostručen, dok je broj zaposlenih ostao isti.

Upola manji kapaciteti centara

Centri za porodični smeštaj i usvojenje otvoreni su u Beogradu (za područje Beograda, Kolubarskog i Mačvanskog okruga), Kragujevcu (Šumadijski, Moravički, Raški, Rasinski i Zlatiborski okrug), Miloševcu (obuhvata opštine Smederevo, Smederevska Palanka i Velika Plana), Nišu (za teritoriju Nišavskog, Topličkog, Pirotskog, Jablaničkog i Pčinjskog okruga), Novom Sadu (teritorije Južnobačkog, Sremskog i Srednjebanatskog okruga), Ćupriji (područje Pomoravskog, Borskog, Zaječarskog i Braničevskog upravnog okruga). Ovi centri, prema izveštajima Republičkog zavoda za socijalnu zaštitu, usled premalo zaposlenih, ne mogu da pokriju ni područja za koja su nadležni. Tako je u Novom Sadu predviđeno da budu 24 stručna radnika, ali ih je 2016. bilo 14, iako sam centar procenjuje da treba da ih bude 48. Od predviđenih 26 u Miloševcu, zaposleno je svega 11 socijalnih radnika.

Tekst je deo projekta koji se sufinansira sredstvima Opštine Alibunar. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari