U gradu na Limu u kojem se pre šest i po decenija dogodila čuvena Prijepoljska bitka, kada je samo tokom jednog dana, 4. decembra 1943. godine, poginulo oko 500 boraca NOR-a pružajući herojski otpor višestruko nadmoćnijim i tehnički opremljenijim nemačkim snagama, preksinoć i juče održani su komemorativni skupovi u znak sećanja na hrabre partizane Prve šumadijske, Druge i Treće proleterske (Sandžačke) brigade i drugih narodnooslobodilačkih jedinica.

U Domu kulture u sredu veče održana je svečana akademija pod nazivom „Prijepoljski termopili“ kojoj su prisustvovali, pored predstavnika privremene lokalne vlasti i građana, preživeli učesnici bitke, članovi porodica poginulih proletera, delegacije Republičkog odbora SUBNOR-a, opština i boračkih organizacija iz Šumadije i susednih gradova. Ispred spomen kosturnice memorijalnog spomeničkog kompleksa „4. decembar“ juče je odata pošta i položeni venci herojima jedne od najveličanstvenijih ali i najtragičnijih borbi vođenih na prostorima bivše Jugoslavije u toku NOR.

– Četvrti decembar 1943. godine bio je ujedno najslavniji i najtragičniji dan partizanskih jedinica koje su se tada nalazile na ovim prostorima. Armada od 24 hiljade naoružanih do zuba nemačkih okupatora, potpomognuta četnicima Draže Mihajlovića i pripadnicima muslimanske milicije bila je spremna da tada izvrši još jedan od mnogih počinjenih zločina. A u odbrani Prijepolja bila su angažovana samo dva bataljona Druge proleterske brigade, komanda grada i Mileševski partizanski odred, dok se Prva šumadijska brigada nalazila na odmoru nakon teških borbi koje je vodila u prethodnom periodu. Partizani opijeni slobodom i prepušteni nepažnji viših štabova, a Šumadinci bez municije i sa oružjem za paradu i odmor, iznenađeni silinom udara i nespremni, postali su plen nemačke, četničke i muslimanske armade. Tako ostavljeni sami sebi partizani su suprotstavili srce čeliku, surovoj zimi i ledenim vodama nabujalog Lima. Epilog, bez obzira na bezgraničnu hrabrost i spremnost na žrtvovanje, bio je predvidiv. Nestala je najelitnija partizanska mladost Šumadije, prijepoljskog kraja i elitni drugi bataljon Druge proleterske brigade. Slučaj je bio preživeti, smrt je bila najizvesnija, rekao je prof. dr Miodrag Zečević, zamenik predsednika SUBNOR-a Srbije na svečanoj akademiji u Prijepolju. Zečević se osvrnuo i na prekrajanje istorijskih činjenica o NOR. „Već dugo ideološki retrogradne snage u Srbiji, uz saglasnost i delova vlasti, ratno vreme od 1941 -1945. godine proglašavaju kao sukob dve ideološki podeljene strane, sukobljene bez uloge i prisustva okupatora. Tako izmišljena i zamišljena ideološka konstrukcija kaže da je u Srbiji vođen građanski, a ne narodnooslobodilački rat protiv okupatora. Ispada da su partizani 4. decembra 1943. godine u Prijepolju vodili građanski rat sa četnicima i pripadnicima muslimanske milicije, a da su Nemci samo malo pomagali ove druge“, rekao je Zečević. On je zaključio da je rat od 1941. do 1945. godine na tlu nekadašnje Jugoslavije „bio složen i da je bilo u njemu i nacionalnog i verskog, ali konstrukcija da je on bio i građanski je neodrživa, jer je to bio pre svega rat protiv okupatora“. „Teza o bratoubilačkom ratu je velika prevara. Za tumače ovakvog pogleda na našu NOB-u Prijepolje 4. decembra ne postoji. Nije brat pucao na brata već rodoljub na okupatora i na one koji su bili u njegovoj službi i borili se da okupatora zaštite“, istakao je Zečević.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari