Britanski premijer Gordon Braun i francuski predsednik Nikola Sarkozi sastali su se juče na marginama samita u Briselu, na kojem su evropski moćnici razgovarali o otvaranju agencija koje bi pratile rad banaka i finansijskih institucija, kao i o finansijskoj podršci za borbu protiv posledica globalnog zagrevanja i klimatskih promena.
Cilj susreta dva evropska lidera bio je pokušaj pomirenja Pariza i Londona, budući da su između njih nastale tenzije nakon što je francuski predsednik nazvao Britance „velikim gubitnicima“ kada je reč o raspodeli novih pozicija u EU i pozdravio pobedu njegove zemlje u borbi protiv „ekstremnog anglosaksonskog finansijskog kapitalizma“. Sarkozi, međutim, nije imao lak zadatak, pošto je njegov ministar poljoprivrede Bruno le Mer uvredio svog britanskog kolegu Hilarija Bena jer ga nije pozvao na samit, čija je glavna tema bila sporno pitanje subvencija za farmere u EU.
Do tenzija između dve države je došlo pre nekoliko nedelja nakon izbora britanske baronice Ketrin Ešton za funkciju ministra spoljnih poslova EU i nominacije francuskog političara Mišela Barnijea za komesara za unutrašnje tržište. Imenovanje Barnijea za ovu važnu poziciju izazvalo je bojazni da bi London mogao da se suoči sa velikim brojem novih odredbi, budući da je novi komesar za unutrašnje tržište zadužen za finansijsku regulativu koja će se ticati britanske prestonice. Dok je Barnije pokušao da smiri gnev u Dauning stritu, njegov šef je samo dodao ulje na vatru, čime je naveo zvaničnike da otkažu Sarkozijevu posetu Londonu, koja je bila zakazana za prošli petak.
Međutim, stiče se utisak da u pojedinim domenima britanski i francuski lideri dele mišljenje o čemu svedoči i njihova zajednička kolumna objavljena u jučerašnjem Volstrit žurnalu u kojoj su pozvali na jednokratno oporezovanje bankarskih bonusa na globalnom nivou. „Smatramo da bi jednokratno oporezovanje isplaćenih bonusa trebalo da bude prioritet, budući da su bonusi za ovu godinu visoki delimično i zbog državne podrške bankarskom sistemu“, naveli su državnici u zajedničkoj kolumni.
Jelisejska palata takođe je pokušala da umiri tenzije tako što je saopštila Dauning stritu da Sarkozi nikada nije izgovorio frazu „veliki gubitnici“, ali je uredništvo francuskog dnevnika Le Mond, koji je objavio izjavu francuskog lidera, čvrsto stalo iza verodostojnosti priče. U međuvremenu, dok su dva lidera pokušavala da smire tenzije između Londona i Pariza, francuski ministar poljoprivrede Bruno le Mer predsedavao je samitom na kojem je branio spornu Zajedničku agrarnu Hilari Ben politiku EU (CAP) u odsustvu britanskog kolege Hilarija Bena, žestokog zagovornika reformi, budući da ga nije pozvao.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.