Pomoć bivšim zatvorenicima da se vrate u "normalan život" 1Dušan Mirić Foto: Z. R.

Intenzivno sam te 2014. godine, dok sam bio na izdržavanju četvorogodišnje zatvorske kazne u „Zabeli“, razmišljao o mogućim rešenjima za efikasnije i jednostavnije uključivanje osuđenika u životnu svakodnevicu posle izlaska na slobodu.

Kao povratnik u izvršenju krivičnih dela, pretpostavljao sam kakve egzistencijalne i druge životne  nedaće  mogu da me zadese kad odslužim zatvorsku kazni, ukoliko se ne uključim u „normalan život“. Dodatni, odnosno glavni motiv bio mi je to što sam u vreme izdržavanja kazne, dobio sina kojem sam, po izlasku na slobodu,morao da obezbedim egzistenciju, priča za naš list Kragujevčanin Dušan Mirić, navodeći razloge zbog kojih je 2014. osnovao i registrovao  Udruženje gradjana „Posle kiše“, koje okuplja bivše i sadašnje osudjenike, te članove njihovih porodica.   

Dodaje da je sa idejom o osnivanju udruženja  upoznao prijatelje i rođake, koji su  bili oduševleni tom inicijativom, i to u meri da su zajednički odlučilu da mu daju naziv „Posle kiše“, što treba da predstavlja „jedno novo i lepše vreme posle životnih bura“ kroz koje su prošli njegovi članovi. Udruženje je počelo ozbiljno da funkcipniše nekih godinu dana nakon osnivanja, pošto je Mirić neposredno po izlasku na slobodu, 2014.godine, morao da ode na privremeni rad u inostrantvo. U Kragujevcu, u kojem je rođen i odrastao, posao nije mogao da nađe.

– Po izlasku na slobodu naišao sam na veliki problem, jer nigde nisam mogao da nadjem posao, čak ni preko veze. Tamo gde sam trebalo da se zaposlim „preko  veze“, onima koji su me preporučili rečeno je: „Gde ste nam poslali onog problematičnog“. U takvoj situaciji, a kako sam morao da izdržavam sina, bio sam prinuđen da odem da radim u inostrantvu, gde sam proveo nešto više od godinu dana. Kad sam se, 2015.  vratio u Kragujevac, Udruženje „Posle kiše“ počeloje da radi u punom kapacitetu, i za relativno kratko vreme za nas se čulo ne samo u gradu i Srbiji, nego i izvan granica zemlje, priča naš sagovornik.

Dodaje da je Udruženje, nastojeći da omogući da svojim članovima da brže dodju do posla, zajedno sa prodicom jednog osuđenika, u centru Kragujevca najpre osnovalo pekaru. Opremu za pekaru, u kojoj su na početku rada bila angažovana četvorica bivših osudjenika,  donirala je nemačka humanitarna organizacija „Help“. Pekara je jedno vreme dobro radila, ali se, navodi osnivač Udruženja „Posle kiše“, ispostavilo da bez suštinske podrške države i lokalne samouprave, teško može da opstane na tržištu, usled čega su dvojica zaposlenih, u međuvremenu,  ostala bez posla.

– Ukoliko nam država i grad ozbiljnije ne pomognu, bićemo prinuđeni da zatvorimo pekaru što će, ukoliko se to desi, biti veliki gubitak za više od 1.000 članova našeg udruženje,ali i za grad I državu, jer će se pokazati da jedna dobra I humana ideja nije mogla da zaživi na pravi način, smatra Mirić, naglašavajući da je, pored osnivanja pekare, Udruženje „Posle kiše“, u minulih nekoliko godina iniciralo veliki broj akcija i manifestacija, mahom edukativnog karaktera, čiji je prevashodni cilj što efikasnije i bezbolnije uključivanje bivših osudjenika u životnu svakodnevicu, ali i povećanje bezbednosti u lokalnoj zajednici.

Dodaje da je Udruženje  brojnim akcijama u gradu dokazalo da njegovi članovi žele da se vrate u normalan život, ali da im je za to neophodna i podrška društvene zajednice. Članovi Udruženja su, prema njegovim rečima, u poslednjih nekoliko godina, pored ostalog, učestvovali u rekosntrukciji Pedijatrijske klinike Kliničkog centra u Kragujevcu, zatim u izgradnji prvog inkluzivnog igrališta u gradu, te u uredjivanju gradskih parkova i zelenih površina. U saradnji sa pripadnicima Ministarstva unutrašnjih poslova i nadležnih ustanova, organizovali su, ističe, dva turnira u malom fudbalu, a na jednom, koji je bio posvećen bezbednosti dece, govorio je Igor Jurić.

– Doveli smo nemački HELP u Kragujevac, koji je obezbedio 16 grantova za otvaranje isto toliko novih radnih mesta. Posredstvom OEBS-a,  postali smo deo Mreže organizacija za postpenalnu podršku Srbije, u čijem je članstvu više od 20 udruženja gradjana iz cele Srbije. Uspostavili smo saradnju sa Sportskim društvom AURA i Klubom borilačkih sportova u Kragujevcu.  Sa crkvenom organizacijom „Čovekoljublje“ započeli smo akciju kojom će se obezbeđivati podška porodicama bivših i sadašnjih osuđenika. Planiramo i niz edukativnih aktivnosti, kao i dva nova projekta, o kojima ćemo blagovremeno da obavestimo javnost, ističe Mirić.                                                                                        

Dajte nam posao, hoćemo da radimo

– Mi samo hoćemo da radimo i izdržavamo svoje porodice. Čuli smo da su državi potrebni varioci.  Dajte nam šansu, odnosno omogućite nam obuku i obezbedite posao, mi hoćemo da radimo, poručuje Dušan Mirić u ime članova Udruženja „Posle kiše“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari