Dugovanja Apotekarske ustanove „Šabac“ premašili su 200 miliona dinara i najvećim delom nastali su posle uredbi vlade Srbije o visini marži kao i obaveznim javnim nabavkama lekova.
Nakon toga prihodi Apoteka „Šabac“ su duplo smanjeni i nije bilo načina da se stanje popravi. Uostalom, to je problem i većine javnih apoteka u Srbiji, gde su dugovanja dostigla desetak milijardi dinara.
Kao jedno od rešenja gradska uprava Šabac izdala je poslovni prostor apoteka na deset godina i za to je dobijeno 73 miliona dinara. Oko 50 miliona dinara očekuje se od prodaje lokala u Hotelu „Sloboda“, a značajno je što je i Ministarstvo zdravlja obezbedilo 42 miliona dinara za rešavanje problem zaposlenih, isplatu zaostalih zarada kao i za otpremnine.
Međutim, za korišćenje ovih sredstava bilo je potrebno da Gradska skupština po hitnom postupku izabere v. d. direktora Apoteke „Šabac“. Na ovu funkciju izabran je dr Pantelija Stojinović, ali je gradonačelnik Nebojša Zelenović ukazao na opstrukcije ovdašnje opozicije. On je naveo da je 42 miliona dinara stajalo na računu tri sedmice, a da je šef odborničke grupe SNS dr Aleksandar Pajić kontaktirao republička predstavništva Uprave za trezor i Uprave za finansije čija je saglasnost ila potrebna, čime se pokazala sprega vlasti na uštrb zaposlenih u ovoj ustanovi.
Da se radi o koordiniranoj akciji republičke vlasti primer je opomena Srbijagasa da u roku od sedam dana šabačka Toplana isplati dug od 80 miliona dinara. Inače, dugovanja građana i pravnih lica Toplani iznose oko 300 miliona dinara, ali na ovaj način se šalje jasna poruka i pretnja da se pod hitno izmire dugovanja Srbijagasu. Pitanje je, naravno, kako Srbijagas potražuje dugovanja od znatno većih dužnika. Gradska skupština donela je odluku da se Toplana zaduži za 80 miliona dinara, a reč je o najboljoj toplani u Srbiji gde su gubici na mreži svega devet odsto i koja je pripremila projekta izgradnje toplane na biomasu u čemu će učestvovati Evropska banka za obnovu i razvoj i nemačka agencija GIZ.
Orkestrirani napadi iz Beograda
Za orkestrirane napade republičkih vlasti dokaz je i taj što resorni ministar za socijalnu politiku ne daje saglasnost direktorki Centra za socijalni rad Jeleni Milošević da deli socijalnu pomoć, a da se najšira paleta socijalnih usluga redovno pruža Šapčanima. Ovde je reč o izuzetno osetljivoj oblasti, jer poređenja radi samo Narodna kuhinja svakog dana izda hiljadu obroka socijalno ugroženom sloju stanovništva. S druge strane republička vlast ćuti o dugovanjima prema Šapcu u iznosu od pet miliona evra, kao i o nekolikim značajnim lokalnim projektima razvoja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.