U sredu je u Priboju održana završna konferencija na kojoj su predstavljeni rezultati projekta „Mi brinemo o starima“ koji je tokom proteklih godinu dana sprovela opština Priboj u partnerstvu sa prijepoljskom opštinom i centrima za socijalni rad iz Priboja, Prijepolja i Nove Varoši. Ovaj projekat je koncipiran da doprinese unapređenju usluga socijalne zaštite kao i samog položaja starih u tri lokalne samouprave, sa ciljem da se poboljša kvalitet i dostupnost vaninstitucionalne brige o starim, invalidnim i hronično obolelim u Priboju, Prijepolju i Novoj Varoši.
Menadžer projekta Svetlana Raković je naglasila da su, pored ostvarivanja osnovnih ciljeva, kroz ovaj projekat centri za socijalni rad tehničko-tehnološki opremljeni što je omogućilo stvaranje baze podataka korisnika pomoći u kući. Centri za socijalni rad u Prijepolju i Priboju dobili su i dva terenska vozila kako bi bili u prilici da stignu do seoskih područja koja su u ovim sredinama najčešće nepristupačna. Tokom trajanja projekta „Mi brinemo o starima“ obučeno je 45 gerontodomaćica iz tri opštine, a korisnicima ove usluge omogućena je i nestandardna usluga zdravstvene zaštite. Najvažnije da se pomoć u kući, kroz angažovanje gerontodomaćica nastavi, da lokalne samouprave doprinesu održivosti cele ideje. Koliko je to moguće i realno govorili su direktori centara za socijalni rad. Zoran Polić je istakao da je pomoć u kući zaživela i sprovodi se u pribojskoj opštini baš kao i u Prijepolju od 2007.godine, ali da je sada značajno proširena i na seoska područja što je omogućilo da se osvetli život starih ljudi, od kojih neki žive životom nedostojnim ovom veku. Opština Priboj je ove godine iz budžeta izdvojila četiri miliona dinara za pomoć u kući, pa je održivost projekta zagarantovana. U ovoj opštini ima 70 korisnika koje opslužuje 15 gerontodomaćica. Zahvaljujući projektu „Mi brinemo o starima“ i novovaroška opština ima pomoć u kući. Direktorka Centra za socijalni rad Jelena Leković govorila je o stalnom rastu interesovanja, pa za sada ima 50 korisnika, čak 40 je iz seoskih sredina, a formirana je i lista čekanja. Pošto je ostvaren dobar rezultat, lokalna samouprava je imala razumevanja, te će za nastavak pomoći u kući i rad gerontodomaćica iz lokalnog buzdžeta biti izdvojeno u ovoj godini 3,5 miliona dinara.
Sa više od 200 korisnika i dvadeset gerontodomaćica prijepoljska opština je daleko odmakla u organizaciji pomoći u kući tokom sedam prethodnih godina. Nail Kajević, direktor Centra za socijalni rad ukazao je na neophodnost brige o strarima jer demografska realnost nas suočava sa činenicom da je stanovništvo sve starije. Kajević je apostrofirao razumevanje prijepojske lokalne samouprave koja već nekoliko godina podržava ovaj projekat, pa će tako i ove godine iz budžeta namenski biti izdvojeno oko četiri miliona dinara.
Uz pomoć EU
Sanja Manović iz pribojske Kancelarije za lokalni i ekonomski razvoj, istakla je značaj partnerstva u ovom projektu, što je i omogućilo kvalitetno sprovođene same ideje jer je vrednost projekta oko 198.000 evra. Finansiran je iz sredstava Evropske unije, dobijenih u okviru grant šeme dvogodišnjeg programa EXCHANGE 4.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.