Pomoć za više od 5.000 obolelih 1Foto: Danas

Psihosocijalno savetovališta za obolele od multiple skleroze obeležilo je 15 godina rada. Društvo multiple skleroze Srbije koje je osnovalo Savetovalište, zastupa interese više od 9.000 obolelih od multiple skleroze.

Tokom 15 godina rada, Savetovalištu se obratilo više od 5.000 obolelih i članova porodica.

U Savetovalištu rade neuropsiholog i socijalni radnik, odnosno porodični terapeut, koji svake sedmice pružaju podršku osobama sa multiplom sklerozom u prevazilaženju psiholoških, društvenih, emotivnih, zdravstvenih i svih drugih problema i izazova sa kojima se suočavaju oboleli. Govoreći o važnosti Savetovališta, Vesna Savić, predstavnik Društva MSS je podsetila da ono i dansa radi u istom timu koji čine mr sci Aleksandra Parojčić, specijalista medicinske psihologije i specijalista socijalnog rada Vanja Taleski, porodični psihotereput.

– Zahvaljujući Ministarstvu za rad, zapošljavanja, boračka i socijalna pitanja, koje već 15 godina finansira naš rad, Savetovalište radi i pruža podršku svim osobama sa MS. Povodom obeležavanja 15 godina rada, Društvo multiple skleroze Srbije je dodelilo Zoranu Đorđeviću ministru za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja godišnju Plaketu za izuzetan doprinos u poboljšanju kvaliteta života obolelih od multiple skleroze, rekla je Vesna Savić.

Mr Parojčić je istakla da kada neko dobije dijagnozu ove neizlečive bolesti, psihološki problemi postaju učestaliji, pogotovo anksioznosti i depresije. U rešavanju ovih problema, uloga psihosocijalne podrške i pomoći je od neprocenjivog značaja. Vanja Teleski, specijalista rehabilitacije i socioterapije ističe da je pomoć potrebna i članovima porodice obolelog.

– Pružanjem psihosocijalne pomoći i podrške porodica uči da prihvati bolest i reorganizuje svoj dotadašnji život u svetlu novih okolnosti. Efekti su vidljivi i u funkcionisanju cele porodice i to kroz smanjeno odsustvovanje sa posla, bavljenje hobijima i ono što je možda za nas najznačajnije, nastavak zajedničkih porodičnih druženja ili pak započinjanje novih porodičnih rituala, koje imaju funkciju povezivanja i kohezije, zaključila je dr Teleski.

Prof. dr Jelena Drulović, neurolog Instituta za neurologiju KC Srbije i vodeći stručnjak za MS u Srbiji kaže da MS najčešće počinje između 20. i 40. godine i češća je kod žena nego kod muškaraca (2:1), a statistika upozorava da je kod mlađe populacije MS vodeći uzrok netraumatskog invaliditeta. U Srbiji je registrovano više od 9.000 obolelih. Danas se u Srbiji primenom lekova koji povoljno modifikuju tok bolesti, imunomodularnim i imunosupresivnim lekovima leči nešto više od 1. 200 bolesnika, kojima je to bilo najneophodnije, a ovaj broj se stalno lagano povećava.

Međutim prema procenama neurologa, ova standardna terapija nije efikasna kod više od trećine bolesnika, zbog čega je neophodno uvođenje, savremenijih terapija, , kako bi se zaustavila progresija bolesti i odložio ili sprečio trajni invaliditet obolelih. Ohrabruje da su Ministarstvo zdravlja i RFZP, prepoznali problem i čine maksimalne napore da pacijentima obezbede ove lekove. To je zaista od ogromnog značaja i očekujemo da u najskorije vreme, na listu budu uvršteni savremeni lekovi, rekla je profesorka Drulović.

Opaka i nepredvidiva bolest

Multipla skleroza (MS) je ozbiljno, autoimuno, neurodegenerativno i zapaljensko oboljenje koje napada centralni nervni sistem – mozak i kičmenu moždinu. Bolest je vrlo nepredvidiva i promenljivog toka, ispoljava se neurološkim simptomima, a karakterišu je česta pogoršanja. Simptomi se kreću od blage ukočenosti i otežanog hodanja, preko utrnulosti i peckanja, do slepila, poremećaja mokrenja, pražnjenja creva, bolnih mišićnih grčeva, problema sa koordinacijom i ravnotežom, govorom ili gutanjem, poremećaja seksualnih funkcija, pa sve do potpune oduzetosti, paralize, i trajnog invaliditeta kod obolelih, jer značajan broj bolesnika posle 15 godina trajanja bolesti postaje vezan za invalidska kolica.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari