Kako će aligator Muja da preživi selidbu Zoološkog vrta? 1Foto: Shutterstock/Bure_NS

Ko se seli, taj se ne veseli, kaže stara poslovica. A sneveselili su se mnogi, iako lično neće morati nigde da mrdnu, kad su čuli da takva sudbina čeka Beogradski zoološki vrt.

Kao grom iz vedra neba odjeknula je najava Šapićeve konferencije o ovoj temi prošlog četvrtka i bezmalo medijski “potopila” cirkusku predstavu u Skupštini Srbije tokom koje se raspravljalo o Kosovu. A nije da nije imalo šta da se vidi, čuje, pa i pročita s usana u parlamentu.

A onda je došao petak, gradonačelnik je saopštio da će Ada Safari u budućnosti postati novi dom za oko 200 životinjskih vrsta, odnosno 1.000 životinja aktuelnog “Vrta dobre nade”.

U budućnosti – tek za dve, tri godine, rekao je, ne želeći da licitira sa terminima.

Kako će aligator Muja da preživi selidbu Zoološkog vrta? 2
Foto: Luca Marziale / Danas

A zašto? Pa, pre svega jer ima mnogo stavki koje treba rešiti. Na primer, za početak treba iseliti “divlje naselje” na lokaciji Adi Safari u kojem živi oko 1.500 ljudi.

Šapić je, između ostalog, rekao da su razmotreni svi aspekti, da će saslušati sve argumente, da je odluka politička, da je upravo doneta, kao i da novac nije opredeljen, ali i da je predvideo negativne reakcije javnosti.

I zaista, usijale su se mreže. Protivnici ove ideje ukrstili su argumente sa onima kojima se ona dopada. Nisu se štedele tastature, nije se razmišljalo o dužini komentara.

Vruća tema je bačena u etar da se javnost njom bavi, iako nije stigla pošteno da isprocesuira ni prethodnu. Sećate se istraživanja BIRN-a i nedeljnika Vreme u kojem je navedeno da Šapić poseduje vilu u Trstu koju nije prijavio Agenciji za sprečavanje korupcije? Ako ste zaboravili, to je bilo pretprošlog četvrtka.

Umesto odgovora na pitanja koja zaslužujemo, sad moramo da brinemo, i brinemo, i pričamo, i pričamo, o tome kako će Muja (trenutno najstariji živi američki aligator na svetu) koji na Kalemegdanu boravi još od pre Drugog svetskog rata, da pregura selidbu, i kakvo li će tek zdanje u budućnosti da nikne na tom prostoru.

A ko se još seća da ćemo od 1. februara da plaćamo skuplje grejanje i vodu – kad je to bilo?

Da citiram jednog od stanara zgrade u blizini Zoološkog vrta: „I o metrou se priča godinama, pa radovi još uvek traju“.

Što bi se reklo – još jedna medijska diverzija uspešno sprovedena u delo.

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari