Ponovo prekinuto glasanje za Studentski parlament u Novom Sadu: Koškanje na ulazu na biračko mesto, intervenisala Hitna pomoć i policija 1Foto: Dalibor Stupar

Glasanje za Studentski parlament Filozofskog fakulteta u Novom Sadu ponovo je prekinuto, ali je danas pozvana na intervenciju i Hitna pomoć te policija.

Članovi neformalne studentske grupe STAV, kao i pre mesec dana, blokirali su glasanje, jer kako tvrde izbora zapravo ni nema.

Kandidovana je samo jedna lista – Saveza studenata FF, dok se kako ističu iz STAV-a, drugim studentima otežava formiranje drugih lista i izlazak na izbore.

Članovi izborne komisije pozvali su Hitnu pomoć i policiju jer je navnodno jedna od studentkinja povređena. Lekari su pregledali studente, a policija je uzela izjave od svih studenata i napravila zapisnik.

Izbore su pokušali da regulišu dvojica momaka na ulazu u deo kafeterije na fakultetu gde su organizovani, ali su na kraju studenti, pre svega iz grupe STAV, uz koškanja, uspeli da uđu grupno i blokiraju izbore.

Doroteja Antić, iz studentske grupe STAV kaže za Danas da je biračko mesto jutros u osam kad je počelo glasanje bilo zabarikadirano drvenim panelima sa jedne strane, dok su sa druge, stajala dva čuvara, pretpostavlja iz Saveza studenata.

– Nekoliko ljudi stajalo je u redu ispred vrata, takođe iz Saveza studenata, spremno da glasa, a mi ostali studenti i aktivisti iz STAV-a smo bili iza. Glasalo je njih nekoliko kao i članovi izborne komisije kada smo mi uspeli da se provučemo unutra i prilikom čega je došlo do koškanja i guranja na vratima. Niko nije povređen, iako su predstavnici Saveza studenata pozvali Hitnu pomoć rekavši da je povređena jedna njihova koleginica, a Hitna pomoć je po proceduri odmah pozvala i policiju – izjavila je Antić.

Lekari i policajci zadržali su se oko pola sata, koleginica koja je gurana tokom ulaska studenata je pregledana i oseća se dobro. Pregledana je i naša sagovornica, te još jedna koleginica iz STAV-a koje su takođe gurane na vratima. Policija je kaže otišla nakon što je uzela izjave od svih aktera.

Kako ističe Antić, izborni dan trajao je do 16 časova i ukupno je glasalo jedanaestoro studenata.

– Kada smo uspeli da uđemo unutra i ponovo zaustavimo glasanje imali smo priliku, više od sedam sati, da razgovaramo sa predstavnicima Saveza studenata i korak po korak, dogovorili smo da zajedno krenemo u proces uspostavljanja mehanizma da se na narednim izborima dostigne pluralizam i da se odobri druga lista. Dogovorili smo i zajednički sastanak na kome će biti i predstavnici uprave fakulteta, kako bi došli do rešenja – nastavila je ona.

Ponovo prekinuto glasanje za Studentski parlament u Novom Sadu: Koškanje na ulazu na biračko mesto, intervenisala Hitna pomoć i policija 2
Foto: Dalibor Stupar

STAV je inače na prethodnim izborima poslao prijavu Prosvetnoj inspekciji zbog sumnje na nepravilnosti izbornog postupka, ali nisu dobili nikakav odgovor, iako su njeni podnosioci.

Međutim, kako kaže Antić, zanimljivo je da odgovor inspekcije imaju predstavnici Saveza studenata, koji su ostalim studentima danas taj zvaničan papir i pokazali i gde stoji zaključak da su prošli izbori bili regularni.

– Izbori su danas tehnički održani jer je nekoliko studenata glasalo, ali da bi dobili ove izbore potrebno je pet odsto ukupnog biračkog tela, što je više od 250 studenata. U svetlu ovih dogovora koje imamo sa Savezom, nadam se da će se i ovi izbori poglasiti za nevažeće kao i prošli, ali to ćemo znati zvanično sutra nakon odluke Studentskog parlamenta – kazala je Antić.

Šta zahtevaju studenti?

Studenti traže da se izmeni sporni Član 19. Pravilnika za sprovođenje izbora za Studentski parlament FF. Zahtevaju ukidanje obaveze koja se tiče preuzimanja obrasca od Izborne komisije prilikom pružanja podrške kandidaturi neformalne grupe.

Prosle godine u avgustu promenjen je Pravilnik koji zapravo onemogućuje druge studente da se kandiduju za Studentki parlament.

U dopuni Člana 19. svaka neformalna grupa koja hoće da se kandiduje za Studentski parlament mora da ima 10 odsto podške svih upisanih studenata u ovoj visokoobrazovnoj ustanovi, što je u slučaju FF njih oko 520.

No, svaki od studenata treba da ode u Izbornu komisiju, uzme obrazac, pokaže indeks, ispiše obrazac i dostavi ga grupi koju podržava. Problem je i što studenti za sav ovaj posao imaju jako malo ograničenog vremena.

Pobunjeni studenti kažu da bi još možda nekako i prikupili potpise, ali problem je što svako treba posebno da preuzme i popuni formular podrške, što je organizaciono skoro nemoguće izvesti.

Više informacija iz Novog Sada čitajte na posebnom linku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari