U Galeriji likovne umetnosti poklon zbirka Rajka Mamuzića u sredu, 17. decembra, u 19 časova otvara se izložba pod nazivom „Ponterosso/Memorie“. Izložba fotografija i sećanja u organizaciji Udruge u kulturi „Cizerouno“, u saradnji sa Centrom za nematerijalnu kulturu Istre, Etnografskog muzeja Istre i Galerijom „Makina“. Autori izložbe su Wendy D’Ercole, Massimiliano Schiozzi i Nuša Hauser.


Izložba „Ponterosso/Memorie“ nastoji da podstakne sećanja na šoping Jugoslovena, koji je svoj vrhunac doživeo 1978. godine na trgovima Trsta. Ona to čini uz pomoć fotografija, video-prezentacija, dokumenata i različitog drugog materijala iz tog vremena, prikupljenih iz arhiva i privatnih kolekcija. Sedamdesetih godina centar Trsta, a posebno štandovi na Trgu Ponte Roso, postaju meta kupcima iz Jugoslavije, koji svake subote i produženim vikendom na Dan republike, 29. novembra, preplavljuju ulice automobilima, kesama i paketima najrazličitijih proizvoda – od prehrambenih i odevnih, preko tehničke robe i auto-delova, do igračaka za decu. Generacije su kupovale u Trstu svečanu odeću za posebne prilike i/ili materijale za venčanice, poneki predmet više ili manje zlatan. Veliko bogatstvo, stečeno tokom tih zlatnih godina šopinga u Trstu, potcenjeno je. Danas nam od prodaje farmerica, predmeta želja onog vremena, koje su se prodavale u gomilama, ili po 100 kilograma kafe „ispod tezge“, ostaje tek pokoji naziv iznad nekad prepunih robnih kuća, poneka fotografija i mnoga sećanja. Udruženje „Cizerouno“ je započelo sakupljanje tih sećanja, priređivanjem izložbe u oktobru 2013. godine u Trstu. Sada se, s ovim pulskim izdanjem, „Ponterosso/Memorie“ obogaćuje novim prizorima, predstavljenim javnosti prvi put.

Autori izložbe pozivaju posetioce i sve one koji čuvaju predmete, fotografije i sećanja, da ih podele sa nama, da ostave svedočanstva sa svojih putovanja prema tršćanskim štandovima i dućanima. Galerija „Makina“, smeštena u centru Pule, upravo je iz tog razloga bila odabir Centra za nematerijalnu kulturu Istre. Njen prostor, idealan za izložbenu postavku, sada je postao i mesto sakupljanja novih dokumenata, koji mogu znatno doprineti rekonstrukciji kolektivnog pamćenja jednog, još uvek nedovoljno istraženog vremena.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari