Poslovi rukovođenja Radio televizijom Srbije (RTS) nikada nisu bili više kriminalizovani i netransparentni, a novac nenamenski trošen, i prvi put se desilo da je čovek koji vodi tu kuću javno optužen za nelegalne radnje a da on o tome ćuti.
Osim što je sam program javnog servisa sve lošijeg kvaliteta, emituju se samo reprize a ne proizvode nove emisije, najbolji novinari i spikeri odlaze a ne zapošljavaju se novi, a Dnevnik 2 od noseće emisije postao simbol amaterizma, dešavaju se i druge stvari: tenderi ispod žita, višestruko veće sume za nabavku nepotrebne opreme, poslovi sa jednim te istim firmama, kaže za Danas novinar Miodrag Popov, jedan od kandidata za generalnog direktora RTS-a.
On je ovo rekao za naš list nakon što je iste zamerke na poslovanje izneo pred članove Upravnog odbora, a uoči trećeg pokušaja da se izabere čelni čovek te medijske kuće.
Popov navodi da je Državna revizorska institucija protiv Dragana Bujoševića, nekadašnjeg generalnog direktora a sadašnjeg vršioca te dužnosti, podnela 11 prekršajnih prijava, i naložila da se različite nezakonitosti isprave, ali da ôza mnoge od njih popravke nemaö.
On je naveo nekoliko primera štetnih ugovora za nabavku opreme, koje su, kako kaže, prošle ôispod radaraö, jer ni jedna nije prešla sumu od pola miliona evra do koje Bujošević može sam da potpiše ugovor.
Kao najsporniji on navodi set ugovora za nabavku opreme za Olimpijske igre, koji su potpisani nakon što je proglašena svetska epidemija, a igre odložene za neko bolje vreme.
– Olimpijske igre u Tokiju su zvanično odlože 24. marta prošle godine, a dva i po meseca nakon toga, 5. i 19. maja, potpisani su ugovori na 150.000 evra za prenosne sisteme, što može da se vidi i na sajtu RTS. U to vreme imali smo vanredno stanje u zemlji i policijski čas. Konkurs je mogao da se zaustavi i da se sačeka. Ta vrsta tehnike će naredne godine biti bar 20 odsto jeftinija, a za tu cenu imaćete i novu, bolju tehniku. Zašto biste plaćali godinu dana unapred? Znate da je stanje u celom svetu vanredno, ali terate vašu priču. Čemu tolika žurba, osim ako nije u pitanju neki dil, zaključuje Popov.
Bujoševićeva zamenica, Ivana Niković, nastavlja priču Popov, godinu dana paralelno je radeći u RTS-u, imala vlasnički udeo u produkcijskoj firmi FireFly Production.
– Žena koja je odlučivala o finansijama, ulaganjima, sarađivala sa velikim kompanijama koje mogu da sponzorišu programe, u maju prošle godine izlazi iz RTS-a i postaje direktor te firme. S obzirom da je u firmi u kojoj ima trećinu vlasničkog udela, do tada nije bila direktor, Agencija za borbu protiv korupcije ocenila je da tu nema sukoba interesa, što je vređanje zdravog razuma, navodi Popov.
On dodaje da je ta firma, sa osnivačkim kapitalom od 28.000 dinara, u februaru 2019. kupila više od 60.000 kvadrata građevinskog zemljišta na Hipodrom kod Pančeva, gde su nekada bili filmski studiji, sa obećanjem da će uložiti 5,8 miliona evra i da će površina objekata biti 12.000 kvadrata, o čemu su mediji i ranije pisali.
– Postavlja se pitanje odakle toliki novac za kupovinu, ako imate samo platu u RTS-u. Za samo dve godine, FireFly postaje monopolista u proizvodnji televizijskih serija na tržištu Srbije. Proizveli su ih šest, tu su Tajkun, Močvara, Klan, Komšije. Niko, ni naši vrhunski reditelji, ne bi sada ušli u posao da prave seriju a da ne znaju kome će da je prodaju. Znači da morate da imate unapred obezbeđeno emitovanje, plasman, kako biste imali da isplatite glumce, aranžmane, lokacije. Njima gledanost obezbeđuje Bujošević, dok Miković obezbeđuje sponzore, koristeći pređašnji posao i kontakte u javnom servisu. A RTS čak te serije ne pušta premijerno, nego kao reprizu. Tako se stvara fiktivna slika da oni navodno čine uslugu RTS-u, priča Popov i dodaje da se tu nalazi odgovor na pitanje zašto se Bujošević ôtako grčevito bori da ostane u RTS-uö.
Dodatno, poslednje dve serije koje je produkcija FireFly radila, Nemanjići i Komšije, ostale su, kako kaže Popov, nedorečene i javnost i dalje nije upoznata sa tim ôšta se tu radiloö. On dodaje interesantan podatak, da je direktor Nemanjića bio Miško Stevanović, nekadašnji direktor FireFly-a, kao i trećinski vlasnik uz Ivanu Miković i Nadu Popović Perišić.
Bujošević: Dosadno i besmisleno odgovarati
„Dosadno je i besmisleno odgovarati na pitanja koja se postavljaju „stoti“ put. Besmisleno je jer i vi kao novinar niste upamtili te odgovore, a nije ni vaš doušnik. Svi javni konkursi za nabavku opreme za Olimpijske igre završeni su početkom prošle godine, mnogo pre nego što je doneta odluka da neće biti OI. Ove godine ce po svemu sudeći biti OI. Konačno, i vi i vaš doušnik, ko god to bio, ako se bavite televizijom morate da znate da se sva oprema nabavljena za OI, koristi u svakodnevnoj produkciji RTS“, ističe za Danas Dragan Bujošević. Kao što i vrapci na grani znaju, dodaje on, RTS i Firefly nemaju ni jedan jedini ugovor o kupovini serija, to je objavljeno „milion“ puta i čudi me kako je to promaklo vašoj i pažnji gospodina Popova. „Još više me čudi da i vi i gospodin Popov ne znate jednostavnu činjenicu da Firefly u ovdašnjem tržištu serijskog programa ne čini ni 10 odsto, što je poprilično daleko od bilo kakvog monopola. Žao mi je što ste svojim pitanjima pokazali ne samo osnovno neznanje o oblasti o kojoj pišete, nege ste u neprijatan položaj doveli i kandidata Popova. Ovaj odgovor možete da objavite ili od reči do reči, ili nikako“, kaže Bujošević.
„Firefly productions“ negira poslovne veze sa Javnim servisom (Danas, 1. februar)
Nemamo veze sa TV serijama „Nemanjići“ i „Komšije“
„Gđa Ivana Miković nije bila u sukobu interesa kad je osnovala „Firefly productions“ što je izričito potvrdila i Agencija za borbu protiv korupcije, svojim aktom broj 014-012-00-0286/19-11 od 05.06.2019. godine. Krug funkcionera, odnosno imenovanih lica u RTS-u, definisan je Zakonom o javnim medijskim servisima i Statutom RTS-a, a Ivana Miković nije bila na takvoj poziciji, što je Agencija za borbu protiv korupcije izričito potvrdila.
„Firefly productions“ i RTS nemaju ni jedan međusobni ugovor o proizvodnji i emitovanju sadržaja. Naime, ugovori koji postoje između ova dva pravna lica, finansijski gledano, idu u korist RTS-a, i nisu na štetu građana Srbije. „Firefly productions“ po tim ugovorima platila je RTS-u usluge zakupa studija, nabavke kostima, i otkupa prava na korišćenje arhivskog materija, pod uslovima i u skladu sa cenama definisanim zvaničnim RTS-ovim cenovnicima.
I konačno, produkcijska kuća Firefly nije proizvela i nema nikakve veze sa TV serijama „Nemanjići“ i „Komšije“, što je još jedna u nizu netačnih informacija koje je izneo g. Popov, a čija je istinitost takođe veoma lako proverljiva. Zbog svih gore navedenih netačnosti iznetih na račun gdje Miković, kao i produkcijske kuće Firefly, protiv g. Popova podnećemo tužbu.“
S poštovanjem,
Produkcijska kuća Firefly
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.