Donald Tusk, novi premijer Poljske, predložio je juče, dan uoči svoje prve posete Nemačkoj, da u Gdanjsku bude izgrađen muzej o Drugom svetskom ratu. Tuskova ideja predstavlja alternativu planovima Nemačke da u Berlinu podigne memorijal posvećen licima raseljenim za vreme i posle rata.

Donald Tusk, novi premijer Poljske, predložio je juče, dan uoči svoje prve posete Nemačkoj, da u Gdanjsku bude izgrađen muzej o Drugom svetskom ratu. Tuskova ideja predstavlja alternativu planovima Nemačke da u Berlinu podigne memorijal posvećen licima raseljenim za vreme i posle rata. Od današnje Tuskove posete Nemačkoj očekuje se da doprinese poboljšanju odnosa dveju država, narušenih za vlade Jaroslava Kačinjskog.
Tusk je obrazložio da Gdanjsk, luka u severnoj Poljskoj, simbolizuje „sve dimenzije ovog tragičnog svetskog rata“, i primetio da je rat počeo u tom regionu, a „na neki način i okončao“, osnivanjem antikomunističkog pokreta Solidarnost osamdesetih godina. „Mogli bi smo, kroz ovaj projekat, da prekinemo sramotnu i beskrajnu raspravu o sećanju na proterane“, rekao jes Tusk za Frankfurter algemajne cajtung. Napetosti koje korene vuku iz Drugog svetskog rata, poslednjih godina uporno su opterećivale nemačko-poljske odnose.
Možda najkrupnija razmirica javila se povodom inicijative grupe građana u Nemačkoj da u Berlinu bude izgrađen memorijal posvećen milionima Nemaca proteranih iz Poljske i drugih država, posle pomeranja nemačke granice na zapad 1945. Ideja je izazvala bes zemalja koje su stradale u vreme nacizma.
Konzervativci kancelara Angele Merkel podržali su ideju, ali ne i njihovi socijaldemokratski koalicioni partneri. Kompromis su postigli zajedničkom izjavom u kojoj su naveli da „u duhu pomirenja“ žele da i u Berlinu postave „vidljiv primer“, zajedno sa istočnoevropskim državama, osuđujući proterivanje zauvek. Pregovori socijaldemokrata i konzervativaca o centru u Berlinu još su aktuelni.
Tusk je mogućnost saradnje Poljske u projektu ostavio otvorenom, ali je naveo da bi muzej većeg tematskog opsega u Gdanjsku bio bolji. On smatra da sudbina proteranih treba da bude postavljena u „širi kontekst“.
Slične nesuglasice izazvala je i ideja male grupe Nemaca da na sudu potraži povraćaj imovine u Poljskoj koja im je nekad pripadala. Nemačka vlada protivi se takvim zahtevima, dok su poljski političari zatražili nešto „zvaničniji“ sporazum kojim bi bila stavljena tačka na tu temu.
Tusk je rekao da „nemačka vlada mora razmotriti cenu mogućih finansijskih konsekvenci“ takvih zahteva. Takav stav jednak je onom koji je imala prethodna vlada iako Tusk, čija je proevropska Građanska platforma pobedila na oktobarskim izborima, naglašava važnost „tona“ u odnosima Poljske i Nemačke. „Nijedna politička snaga u Poljskoj ne gleda drugačije na ova pitanja. Moj cilj je da probleme rešimo na način koji će osnažiti našu saradnju“, rekao je Tusk.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari