London je skrenuo pažnju na represalije koje će, u slučaju da vlada u Tokiju ne izađe u susret zahtevima, primeniti u najskorije vreme, piše list Pravda pre 80 godina.
Sa druge strane, agencija Domej javlja da u Tokio nije stiglo nikakvo obaveštenje sa zahtevima koje je lord Halifaks predao japanskom ambasadoru u Londonu.
Na naslovnoj strani lista Pravda pisalo se i o žestokim vazdušnim borbama na sovjetsko-mandžurskoj granici.
Kako javllja Rojters, ove borbe u kojima učestvuje nekoliko stotina aviona održavaju se već mesec dana, a do sada je oboreno 56 japansko-mandžurskih i 14 mongolsko-sovjetskih aviona, piše Pravda.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Vreme istog dana prenosi i izjavu Adolfa Hitlera o zajedčkom delovanju Nemačke i Italije.
“Čvrsto sam ubeđen da će snaga naših zajedničkih ideala naša odvažnost o odlučnost, učiniti da propadnu svi pokušaji demokratija i plutokratija da nas unište”, rekao je Hitler, i dodao da Budućnost pripada Nacionalsocijalističkoj Nemačkoj i fašističkoj Italiji.
Na zabavnim stranama, Vreme piše o mladom kompozitoru Džonu Helsu koji se sasvim slučajno našao u Luvru u vreme kada je Vatoova slika “Bezbrižni” ukradena.
Ne znajući ništa o slici, Hels je izašao iz muzeja sa torbom ispod ruke, ali je jedan mladi detektiv, koji je u međuvremenu saznao za krađu slike, pojurio za kompozitorom uveren da je on ukrao sliku.
Nakon što ga je sustigao, zahtevao je od Helsa da otvori torbu, ali u njoj ipak nije našao ukradenu sliku.
Šokirani kompozitor kome nije bilo jasno šta se dešava, tek je sutradan u novinama pročitao da je juren jer je bio osumnjičen za krađu slike, piše Vreme.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.