Četvoročlana porodica Ćitić biće iseljena iz svoje kuće u Vidovdanskoj ulici u centru Užica, sutra, 5. septembra u 9 časova, saznaje Danas. Kako za naš list kažu članovi ove porodice, o iseljenju ih nije zvanično obavestio javni izvršitelj, već su im to usmeno saopštili inspektori u Policijskoj upravi Užice.
Kako je Danas već pisao, kuća je prodata 6. decembra prošle godine na licitaciji, koju je, po odluci suda, sproveo javni izvršitelj Đorđe Dogandžić kako bi se namirio dug naslednicima koji polažu pravo na jednu trećinu tog objekta. Porodica od početka postupka sumnja u koropciju i tvrdi da je prekršen Zakon o izvršenju i obezbeđenju, navodi da je nije bila obaveštena o licitaciji, iako u Osnovnom sudu tvrde da je obaveštenje o bilo na oglasnoj tabli tog suda od 8. novembra 2018. godine.
Gordana Ćitić, medicinska sestra, i njen nezaposleni suprug Branislav Ćitić, koji imaju dvoje dece, navode da su ostali bez cele kuće, kako bi se izvršila presuda u sporu oko jedne trećine nasledstva tog objekta.
Branislav Ćitić je vlasnik dve trećine kuće, dok jedna trećina pripada njegovom ujaku Zoranu Nikačeviću, biznismenu, i njegovoj sestri Miroslavi Nikačević, koji žive u Engleskoj. Nakon što su Nikačevići pokrenuli spor oko nasledstva, Ćitići, koji im nisu osporavali udeo u vlasništvu, počeli su da im isplaćuju novac za trećinu kuće, ali rođaci su to kasnije odbili. Nisu pristali ni na to da im Ćitići daju prizemlje koje je, kako navodi Gordana, po površini veće od jedne trećine kuće, niti da im ustupe svoju vikendicu u selu LJubanje, kod Užica.
Od pre nekoliko godina, kuća se ne vodi na Branislava Ćitića, već na njegovu suprugu Gordanu. Iako ona, kako dodaje, nije izvršni dužnik, već njen suprug, sud i izvršitelj su vodili ceo postupak protiv nje. Zbog toga je Osnovni sud u Užicu ranije doneo privremenu meru kojom su oborene prve dve zakazane licitacije. Međutim, odluka je kasnije promenjena, a kuću je na licitaciji kupio Zoran Nikačević. Ona objašnjava da je njen suprug prepisao kuću na nju kako bi mogla da je stavi pod hipoteku za kredit, kojim je porodica nameravala da Nikačevićima isplati novac za jednu trećinu kuće.
– Nismo znali da je kuća bila na prodaji 6. decembra. Izvršitelj, protiv koga je naša pravna zastupnica Dragana Obrenović podnela prigovor Komori izvršitelja i krivične prijave Osnovnom sudu, nije želeo nikakav kontakt sa nama, ističe naša sagovornica. Celu kuću od oko 112 kvadrata, koja je bila procenjena na 12,4 miliona dinara, kupio je Zoran Nikačević po ceni koja je 50 odsto niža od tog iznosa. On je bio dužan da Ćitićima vrati deo novca od prodaje, ali oni su to odbili i izvršitelju nisu dostavili broj tekućeg račina. Gordana tvrdi da porodica nije dobila taj novac, iako joj je, kako navodi, službenik u kancelariji izvršitelja rekao da je „novac uplaćen na neki račun i u nekoj banci“.
– U pitanju je organizovani kriminal. Nikačević je unapred znao i cenu i datum javne prodaje, a dato mu je i pravo da bira na koji način će da ostvari svoje potraživanje. On neće jednu trećinu, nego hoće celu kuću u kojoj ne planira da živi, a mi u njoj živimo 30 godina – ukazuje Gordana. Pre neki dan su, kako navodi, slučajno saznali da će biti iseljeni.
– U petak, 30. avgusta, neko iz policije je telefonom pozvao mog supruga i rekao mu da dođe u policiju. Otišao je tamo i zatekao nekoliko inspektora i jednog policajca. Jedan inspektor mu je rekao da je policija dobila nalog za asistenciju za iseljenje koje će biti 5. septembra u 9 časova. Pitali su ga imali li oružje, on je rekao da nema, i rekli da bi bilo dobro da nikoga ne okuplja i da sve protekne u miru. Suprug je bio šokiran, jer je to prva informacija o našem iseljenju, pošto od izvršitelja nismo dobili nikakav zvanični dokument, iako on tvrdi da nam je dokument poslao, a da ga mi nismo primili – svedoči Gordana.
Kaže da su inspektori odbili da njenom suprugu pokažu taj dokument ili da mu predaju kopiju, kako bi se uverio u to što govore. Osim finansijske iscrpljenosti, jer su, kako dodaje, sudski i ostali troškovi narasli na oko 20.000 evra, pojedini članovi porodice su, zbog načina na koji se vodio ceo postupak, osećaja nepravde i bespomoćnosti, suočeni i sa zdravstvenim problemima.
– Namerili su da nas isteraju iz kuće. Bojim se za našu decu. Psihički, fizički i finansijski smo iscrpljeni i zdravlje nam je narušeno. Neverovatno je šta nam se dešava. Toliko je to okrutno i bezobzirno – ogorčena je Gordana i objašnjava da je njihova imovina bila blokirana i da nisu mogli da je prodaju kako bi Nikačevićima namirili dug, a kada je hipoteka skinuta bilo je kasno, jer je kuća prodata.
Ona dodaje da se obraćala Zaštitniku građana, koji im je rekao da ne može da utiče na odluke suda i uputio ih na policiju, ali i oni su navodili da nisu nadležni. Pomoć je, kaže, izostala od Agencije za borbu protiv korupcije, Tužilaštva za borbu protiv organizovanog kriminala u Kraljevu i ostalih institucija.
– Izgleda da nikoga nije briga šta se dešava našoj porodici, ukazuje naša sagovornica.
Izvršitelj bez komentara
„Ne dajemo nikakve komentare“, rekao je Danasu službenik u kancelariji javnog izvršitelja Đorđa Dogandžića i dodao da bi trebalo da se obratimo Komori javnih izvršitelja u Beogradu.
Policija ćuti
List Danas se obratio Policijskoj upravi Užice u pokušaju da sazna po čijem nalogu i po kom zakonskom osnovu je Branislav Ćitić pozvan u policiju, ali do juče našoj redakciji nisu dostavljene te informacije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.