Ministri inostranih poslova Evropske unije juče su zvanično pokrenuli rundu četvoromesečnih pregovora u Briselu i započeli redigovanje finalne verzije dokumenta koji će zameniti evropski ustav i doneti reforme EU. Oni su se saglasili da ubrzaju osetljive i detaljne razgovore o kompletiranju reformskog ugovora EU do oktobra.
Ministri inostranih poslova Evropske unije juče su zvanično pokrenuli rundu četvoromesečnih pregovora u Briselu i započeli redigovanje finalne verzije dokumenta koji će zameniti evropski ustav i doneti reforme EU. Oni su se saglasili da ubrzaju osetljive i detaljne razgovore o kompletiranju reformskog ugovora EU do oktobra. Ugovor koji bi trebalo da zameni neuspeli ustav EU ima za cilj da uobliči put za delovanje evropskog bloka u godinama koje slede.
Time je Portugal, koji trenutno predsedava EU, zvanično otpočeo Međuvladinu konferenciju (IGC) koja će trajati do oktobra. Portugalski ministar spoljnih poslova Luis Amado predstavio je juče svojim kolegama čitav dokument, odnosno nacrt novog ugovora. Amado želi da da osigura postizanje sporazuma do samita lidera EU u Lisabonu u oktobru, kako bi ugovor mogao biti usvojen pre narednih izbora za evropski parlament koji su planirani za 2009. Predsednik Evropske komisije Hose Manuel Baroso pozvao je vlade EU da „rade brže ali obazrivo“ kako bi postigli dogovor pre isteka krajnjeg roka.
Nesuglasice koje su pretile da u poslednjem trenutku ugroze planove za postizanje što skorijeg sporazuma usledile su pošto je Poljska, ranije ovog meseca, osporila osetljiv kompromis postignut posle 30 časova pregovora između lidera EU u junu. Poljski ministar spoljnih poslova Ana Fotiga rekla je juče da je njena vlada „generalno zadovoljna“ skiciranim planom koji će činiti bazu tehničkih pregovora narednih meseci. Portugalski zvaničnici rekli su prošlog petka da očekuju od Varšave da se složi s delikatnim kompromisom i da ne otvara ponovo spornu debatu o tome koliko moći i koliko glasova Poljska treba da ima u odnosu na ostale zemlje u EU.
Novi ugovor zameniće ustav EU koji su francuski i holandski glasači odbacili na referendumima 2005. Ugovor je zadržao ključne elemente starog ustava. Zvaničnici Unije kažu da bi parlamenti zemalja bloka mogli odobriti pojednostavljenu verziju izbegavajući održavanje referenduma. Irska je, ipak, rekla da mora da održi referendum o novom ugovoru.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.