Posle dva neuspešna tendera, šabačka „Zorka“ biće u zakupu najmanje pola godine kako bi što bolje dočekala novi tender. Šabački koncern „Farmakom MB“ pokrenuće proizvodnju posle više od godinu dana stajanja svih postrojenja, a posao će dobiti 930 preostalih radnika. Država je na sebe preuzela obavezu da poveže staž za šta će biti izdvojeno 135 miliona dinara.
Posle dva neuspešna tendera, šabačka „Zorka“ biće u zakupu najmanje pola godine kako bi što bolje dočekala novi tender. Šabački koncern „Farmakom MB“ pokrenuće proizvodnju posle više od godinu dana stajanja svih postrojenja, a posao će dobiti 930 preostalih radnika. Država je na sebe preuzela obavezu da poveže staž za šta će biti izdvojeno 135 miliona dinara. Uz to povećaće i subvencije na 17 miliona dinara, kako bi radnici imali kakva-takva primanja.
Proces restrukturiranja najvećeg šabačkog kolektiva počeo je još 2001. godine i do sada je iz Holding kompanije po raznim osnovama otišlo više od dve hiljade radnika. Uz to dve najveće fabrike „Mineralnih đubriva“ i „Obojene metalurgije“ bile su u zakupu tri godine. I dok je „Farmakom MB“ uspešno organizovao proizvodnju od 150.000 tona đubriva godišnje i redovno isplaćivao plate, dotle je indijska firma „Indo cink smelters“ ostala dužna više od 300 miliona dinara „Obojenoj metalurgiji“, najviše za struju, a ni radnicima nisu uplaćivane ni plate ni doprinosi. To je i bio razlog zašto jedina zainteresovana firma na drugom tenderu, MDIL nije kupila „Zorku“ jer je deo indijskog koncerna.
Podrška države
Pored Holding kompanije država će pomoći i fabriku „Zorka Zaštita bilja“ posle raskinutog kupoprodajnog ugovora. Raniji valsnik nije uspeo da organizuje proizvodnju a ostali su i veliki dugovi. Država će uplatiti 90 miliona dinara za povezivanje staža za preostale radnike. Pored toga kao pomoć izdvajaće dva miliona dinara dok se ne organizuje proizvodnja. I ovde se očekuje da „Farmakom MB“ pokrene proizvodnju. Posebno značajno je što plavi kamen ima dobru prođu na inostranom tržištu. Ova fabrika koja je pomagala osnivanje i izgradnju drugih „Zorkinih“ preduzeća svojevremeno je zadovoljavala 40 odsto jugoslovenskog tržišta sredstvima za zaštitu bilja.
Prilikom posete šabačkoj „Zorki“ ministar za ekonomiju Mlađan Dinkić ukazao je da „Farmakom MB“ poštuje ugovore i ume da organizuje proizvodnju. Potvrda toga je redovna isplata zarada i to da nijedan radnik nije otpušten. Tako je šabačka „Mlekara“ od privatizacije gotovo udvostručilka proizvodnju i dnevno preradi 170.000 litara mleka. Uspešno radi i fabrika akumulatora u Somboru, u rudniku Zajača ne samo da je oživela proizvodnja već je uloženo i u samo mesto, pogotovo je to značajno za tamošnju školu. U poljoprivrednom kombinatu u Debrcu podignut je najveći staklenik na pet hektara koji se zagreva toplom vodom iz bušotina.
„Farmakom MB“ vlasništvo je šabačkog biznismena Miroslava Bogićevića, koji je prve poslove započeo sa apotekama devedesetih godina.
Zakup treba da poveća cenu „Zorke“ i pre svega da uposli radnike. Novi tender imaće znatno povoljnije uslove za kupca, a za razliku od prethodnih uslov nije kupovina celog holdinga sa deset preduzeća. Najveća smetnja su veliki nasleđeni dugovi od stotinak miliona dolara, i to uglavnom prema stranim firmama. Za sada dugovi „Zorke“ vrede jednu petinu nominalne vrednosti a najgore rešenje bo bi odlazak u stečaj.
Do sada su od „Zorkinih“ preduzeća privatizovani „Oprema“, „Razvoj“, „Društveni standard“,“Ekstrudirana ambalaža“ i „Poliplast“. Nekadašnji ponos Šapca i čitavog kraja, Hemijska industrija „Zorka“, počela je sa radom pre sedamdeset godina. Najveći uspon imala je sedamdesetih godina prošlog veka, kada je zapošljavala oko deset hiljada radnika. Izgradila je više od dve hiljade stanova i davala stambene kredite za nekoliko hiljada svojih radnika, a pomagala je i osnivanje drugih šabačkih firmi kao i brojne manifestacije u gradu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.