Ukoliko ste propustili neke od bitnih događaja koji su obeležili prethodnu sedmicu, možete da ih ispratite u našem pregledu najvažnijih vesti. Ujedno možete da vidite i pet najčitanijih tekstova na Danasovom portalu.
Poseta Makrona Beogradu
Predsednik Francuske Emanuel Makron izjavio je u ponedeljak prvog dana posete Beogradu da, paralelno sa reformama koje Srbija treba da sprovede na putu evrointegracija, i EU mora da se reformiše kako bi bila spremna da primi Srbiju. Na zajedničkoj konferenciji za novinare posle razgovora sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem koji je trajao oko sat i po, Makron je rekao da je Francuska angažovana u naporima da se pronađe globalan i trajan sporazum za pitanje Kosova.
Makron je rekao da kompromis po pitanju Kosova znači da nijedna „dijametralno suprotna pozicija ne može da opstane“. „Svako mora da se pomeri, moramo da nađemo put da bismo mogli da gledamo u budućnost“, rekao je Makron na konferenciji.
Predsednik Francuske obratio se u ponedeljak uveče na srpskom i poručio da Francuska nikada neće zaboraviti žrtvu koju je u Prvom svetskom ratu podneo srpski narod i poručio da Francuska voli Srbiju, onako kako je Srbija volela nju.
Tokom posete Makrona Beogradu potpisana su i razmenjena 22 dokumenta među kojima je i Izjava o namerama o realizaciji projekta izgradnje beogradskog metroa. Potpisano je i više sporazuma iz oblasti obrazovanja, kulture, sporta, kao i više sporazuma o saradnji u oblasti reforme javne adminsitracije, pravosuđa, energetike. Među potpisanima su i Ugovor sa kompanijom MBDA o isporuci raketa Mistral i tehnički sporazum Ministarstva odbrane za ugovor sa MBDA.
Predsednici Srbije i Francuske, usvojili su tokom Makronove posete Srbiji Zajedničku izjavu kojom su „naglasili da pristupanje Srbije prethodno duboko reformisanoj EU predstavlja zajednički strateški cilj“ i potvrdili zajedničku posvećenost demokratskim vrednostima i ljudskim pravima, vladavini prava i multilateralizmu. U zajedničkoj izjavi koju je u četvrtak objavio kabinet predsednika Srbije, Makron i Vučić su se saglasili da nastave da u potpunosti sprovode „Sporazum o strateškom partnerstvu i saradnji“ iz 2011, da nastave politički dijalog na visokom nivou i da jačaju bilateralnu saradnju.
Ostavka Haradinaja
Predsednik Vlade Kosova Ramuš Haradinaj podneo je u petak ostavku pošto je dobio poziv da u svojstvu osumnjičenog dođe u Specijalni sud za ratne zločine na Kosovu. „Na sledećim izborima ću se kandidovati i ja i moja stranka, ali nisam mogao da vodim zemlju u ovakvoj situaciji jer bi otežalo položaj Kosova“, naveo je Haradinaj.
Vučić je u subotu izjavio da Srbija mora da reaguje smireno, odmereno i bez euforije posle poziva za saslušanje Haradinaja kao osumnjičenog.
Vučić je rekao da je ostavka Haradinaja na mesto predsednika kosovske Vlade „politički trik“ kojim može da dobije još veću popularnost i „postane junak koji se bori za jedinstveno celovito Kosovo“.
Predsednik Srbije izjavio je u subotu da će biti povećani pritisci da Srbija prizna nezavisnost Kosova.
„Iako u papirima EU nigde ne piše da imamo obavezu da priznamo nezavisnost Kosova, ja vam sada kažem, pritisci će ići u smeru da priznamo nezavisnost Kosova“, rekao je Vučić.
Šešelj izvređao novinarku Danasa
Vojislav Šešelj, šef poslaničke grupe SRS, u utorak je rekao u Skupštini Srbije da bi novinarku „Danasa“ Snežanu Čongradin osudio na 20 godina zatvora jer je napisala da je Srbija u Srebrenici počinila genocid. „Ja bih svakog ovakvog novinara poslao na 20 godina robije pa neka grade od njega mučenika i opozicionog lidera“, rekao je Šešelj.
Redakcija lista je potom saopštila je da je „zgrožena primitivnim napadom“ Šešelja i pozvala nadležne organe da reaguju.
Udruženje novinara Srbije pozvalo je u subotu Skupštinu Srbije da osudi jezik mržnje kojim se lider radikala i narodni poslanik Vojislav Šešelj obračunava s novinarkom „Danasa“ Snežanom Čongradin i poverenicom za zaštitu ravnopravnosti Brankicom Janković koja je stala u zaštitu novinarke.
Fon der Lajen izabrana za predsednicu EK
Evropski poslanici izabrali su u utorak Nemicu Ursulu fon der Lajen za predsednicu Evropske komisije, čime je ona postala prva žena na čelu evropskog izvršnog tela. Dobila je 383 glasa, nešto malo više od apsolutne većine od 374 glasa u Evropskom paralmentu koliko joj je bilo potrebno da bi u novembru nasledila Luksemburžanina Žan-Klod Junkera.
Nova predsednica Evropske komisije je izjavila da nije pristalica Evropske unije „u više brzina“, različitih stepena integracije, i ocenila da bi to „samo zaoštrilo podele“ unutar Unije. Takvo viđenje budućnosti EU se znatno razlikuje od stavova Francuske i još nekih članica da Unija iznutra mora da stvori „čvrsto jezgro“ osetnim jačanjem evrozone da bi se prevazišle sadašnje podele i krize.
Kuzmić se probudio iz kome
Košarkaš Crvene zvezde Ognjen Kuzmić probudio se u četvrtak posle podne iz kome, saopštili su crveno-beli. „Ognjen Kuzmić se probudio u četvrtak u popodnevnim časovima iz kome i u svesnom je stanju. Oseća se dobro, pozitivno reaguje na sve terapije, a lekarski tim Urgentnog centra zadovoljan je i činjenicom da se povlače kontuzione promene na plućima, izazvane saobraćajnom nesrećom koju je Kuzmić doživeo u nedelju u jutarnjim časovima“, navodi se na sajtu kluba.
Pet najčitanijih tekstova prethodne nedelje
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.