Poslanici Skupštine Srbije nastavili su danas rad razmatranjem šest međunarodnih sporazuma, a odlučivaće i o izboru viceguvernera Narodne banke Srbije, kao i o kadrovskim izmenama u skupštinskim odborima.
Ministarka za zaštitu životne sredine Irena Vujović obrazložila je danas poslanicima Sukupštine Srbije predloge nekoliko međunarodnih sporazuma i pozvala ih da ih podrže.
Ministarka je rekla da sporazum sa Kraljevinom Maroko predviđa mogućnost razvijanja saradnje na svim poljima od zajedničkog interesa.
„Prvenstveni cilj predloženog zakonaje je uspostavljanje pravnih okvira koji omogućava dalju saradnju ugovorenih strana u oblasti odbrambene i bezbednosne politike, vojno ekonomske i naučno tehničke saradnje“, rekla je Vujović.
Kada je reč o okvirnom zajmu od Banke za obnovu i razvoj od 32 miliona evra, njime će biti obezbeđeno stanovanje za 1.400 studenata kroz izgradnju novog studentskog doma sa 400 kreveta u Nišu i 1.000 kreveta u Beogradu.
Vujović je dodala da je potvrđivanje amandmana na Montrealski protokol o supstancama koje oštećuju ozonski omotač nastavak aktivnosti u ovoj oblasti jer se preuzima obaveza da se kontroliše upotreba gasova sa efektom staklene bašte i smanji emisija gasova koji dovode do globalnog porasta temperature.
Sporazum sa Nemačkom u oblasti odbrane takođe ima za cilj bolju saradnju u ovoj oblasti, isto kao i u sporazumu sa Marokom, istakla je ministarka.
Dodala je da se saradnja sa Nemačkom i do sada može oceniti kao dobras a mogućnošću daljeg unapređenja.
Poslanici su u nastavku sednice najavili da će u danu za glasanje podržati predložene sporazume.
Skupština bi trebalo da potvrdi sporazum vlada Srbije i Maroka o saradnji u oblasti odbrane, koja može obuhvatiti obuke i vojne vežbe, industriju odbrane, logističku podršku, informacionu bezbednost, razmenu iskustava, vojno zdravstvo, istoriju i muzeologiju.
Na dnevnom redu je i sporazum sa Rusijom o osnivanju i uslovima delatnosti kulturno-informativnih centara, čiji su osnovni zadaci učešće u programima bilateralne društvene, kulturne, naučnotehničke i informativne saradnje.
Poslanici treba da potvrde i sporazum o zajmu od 32 miliona evra za projekat Studentsko stanovanje, kao i Amandman na Montrealski protokol o supstancama koje oštećuju ozonski omotač.
Razmatraće i sporazum vlada Srbije i Nemačke o saradnji u oblasti odbrane, kako je navedeno „na načelima jednakosti, reciprociteta i zajedničkih interesa“.
Biće reči i o izmenama Sporazuma sa Ukrajinom o ukidanju viza za njihove državljane.
Poslanici Skupštine Srbije nastavili su poslepodne rad raspravom o međunarodnim sporazumima, a u sali je prisutno dvadesetak poslanika koji umesto o dnevnom redu govore o političarima vanparlamentarne opozicije.
Poslanik Srpske napredne stranke Srbislav Filipović pohvalio je sporazume, ali je brzo prešao na ostale teme i rekao da se u „tajkunsko kriminalnim portalima govori da mladi odlaze iz zemlje, a da je SNS otvorio preko 200 fabrika na čelu sa predsednikom Vučićem“.
Oni su, kako je rekao, videli da ima manjak mesta u studenstskim domovima pa sada rade na tome da smeštaj u domu ne bude preskup i da bude kvalitetan.
„Svaka čast Aleksandru Vučiću i Vladi Srbije jer su nadljudskim naporima podigli Srbiju sa kolena na koja su je bacili kriminalci i tajkuni kao što je Dragan Đilas, Mišković i druga ološ koja je ovom zemljom harala od 2000. do 2012. godine politikom mržnje i haosa“, rekao je Filipović.
Poslanik SNS-a Ivan Ribać čestitao ministarki na fantstičnim rezultatima u zaštiti životne sredine, a onda pohvalio set sporazuma koji će jačati međunarodni ugled Srbije u svetu.
Ribać je govorio takođe o opoziciji za koju je rekao da nije u stanju da pređe cenzus od tri odsto.
„Zamislite Đilasa da sedi sa Angelom Merkel, ili sa Putinom, Si Đinpingom ili drugim državnicima, to je neuverljivo. Ili da Nenad Čanak nešto odlučuje u ovoj državi, on koji se sa svojim koalicionim partnerima trudi da uvede vojvođansku naciju“, pitao je poslanik.
On je kritikovao i Mila Đukanovića, Vuka Jeremića, Boška Obradovića, Miroslava Aleksića i Bojana Pajtića.
Predsedavajući Radovan Tvrdišić nije opominjao poslanike niti ih je pozivao da govore o predloženim sporazumima.
U prepodnevnom delu zasednja poslanici su uglavnom govorili o tačkama dnevnog reda, a naročito su hvalili sporazume o vojnoj saradnji sa Marokom i sa Nemačkom.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.