Posle izborne drame Al Gor čestitao Bušu pobedu pre 20 godina 1Foto: Danas online

Pošto je iscrpeo sve pravne mogućnosti, nakon 36 dana izborne drame, demokrata Al Gor priznao je poraz na američkim izborima za predsednika republikancu Džordžu V. Bušu i po prvi put ga nazvao „novoizabranim predsednikom“.

Presudom vrhovnog suda SAD kojom se odbija ponovno prebrojavanje glasova u Floridi, Bušu je dodeljeno 25 elektorskih glasova i time je odlučeno o pobedniku izbora.

U televizijskom obraćanju Gor je naveo da se apsolutno „ne slaže sa odlukom Vrhovnog suda, ali da tu odluku prihvata kao zakonsku“.

Gor je rekao da je „čuo glas onih koje drugi nisu čuli“, aludirajući na građane čiji su glasovi ostali neuračunati u Floridi.

Masovnih demonstracija u Vašingtonu i Floridi, koje su demokrate najavljivale, nije bilo.

Gor je najavio da će se „za sve njih boriti u budućnosti“, što je tumačeno kao mogućnost da se ponovo kandiduje 2004. godine.

Mnogi predstavnici Afroamerikanaca u kongresu izgradili su svoje neslaganje sa presudom najvišeg sudskog veća u Americi, preneo je Danas.

Posle izborne drame Al Gor čestitao Bušu pobedu pre 20 godina 2
Foto: EPA-EFE: (1.) ALYSSA POINTER (2.) JOHN ANGELILLO _ POOL

Američki mediji su u prvim reakcijama navodili da će morati nešto da se menja u nesavršenoj američkoj demokratiji, pre svega izbornim zakonima.

„Opšta ocena je da je u svom obraćanju Gor nastojao da ublaži moguće ulično izražavanje nezadovoljstva odlukom Vrhovnog suda“, pisao je naš list.

Američki borac za ljudska prava Džesi Džekson ocenio je da su izbori održani 4. novembra pokradeni. On je pozvao na održavanje masovnih, ali mirnih demonstracija

„Naša je moralna obaveza da pružamo otpor. Nećemo da budemo podvrgnuti tiraniji“, izjavio je Džekson.

Buš se američkoj naciji obratio u Teksasu, „očito zadovoljan što je konačno dobio posao u koji je uložio najviše novca u istoriji američkih predizbornih kampanja“, primetili su reporteri.

„Bez obzira jeste li republikanci ili demokrate, jeste li glasali za mene ili niste, koje ste rase ili nacije, ja ću raditi za vas“, rekao je Buš.

On je taksativno naveo delove programa koje je delio sa Gorom u predizbornoj kampanji, od obrazovanja do boljeg zdravstvenog i socijalnog osiguranja, ističući nameru da na tome radi i sa demokratama i sa republikancima.

Kompletna digitalna arhiva svih brojeva Danasa od 1997. do danas dostupna članovima Kluba čitalaca Danasa na portalu klub.danas.rs.

Izbori u Americi 20 godina kasnije nisu ništa manje uzbudljivi. Održani su 3. novembra, ali se o rezultatima spekulisalo nedeljama kasnije.

Zdravstvo i socijalna politika i danas su jedna od glavnih tema. Usled pandemije korona virusa SAD trpi ogromne ekonomske pritiske, a kandidati su morali da nađu odgovore i za rasizam koji povremeno eskalira i dovodi do pravog haosa u zemlji.

Prema specifičnom američkom izbornom sistemu, glasači su delegirali 538 elektora koji su se 14. decembra konačno izjasnili u korist Džozefa Bajdena, koji je i formalno izabran za 46. predsednika Amerike. Njegov protivkandidat ni danas ne priznaje izborne rezultate, trudeći se da na svaki mogući način delegitimiše izborni proces.

„Trampova kampanja proizvela je gomilu tužbi… ni jedan trag ili dokaz nije pronađen“, izjavio je Bajden u obraćanju medijima povodom odluke elektorskog koledža.

Brojni simpatizeri, uključujući i prostore Zapadnog Balkana na kojima su se sa pažnjom pratila izborna dešavanja, dele razočaranje sa gubitnikom izbora, kandidatom republikanske stranke Donaldom Trampom.

Posle gubitka više od 50 parnica, što zbog manjka dokaza, što zbog nepostojanja osnova, Tramp je pokušao da na svaki način ospori rezultate, tražeći poništavanje rezultata u nekim mestima, a od republikanskih guvernera je tražio da ne potvrde rezultate. Prava zabuna nastala je u Republikanskoj partiji, sa podelama za i protiv Trampovog osporavanja izbora.

Kako je postalo jasno da se poraz ne može izbeći, Trampovo ponašanje u javnosti je eskaliralo, televizijski prenosi njegovih govora su prekidani, a višemilionske platforme poput Jutjuba i društvene mreže počele su sa cenzurom njegovih izjava, ali i teorija zavera o masovnim prevarama.

„Kako zemlju može da vodi nelegitiman predsednik?“, pitao je Tramp na Tviteru.

Čestitke Bajdenu stigle su i od rivala na svetskoj političkoj sceni. Ruski predsednik Vladimir Putin poželeo je uspeh novom predsedniku Amerike i izrazio uverenost da Rusija i SAD mogu da reše mnoge izazove u svetu. PR kineskog ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin takođe je čestitao Bajdenu na izboru. Malo je verovatno da će, kako je običaj, isto to učiniti Tramp kome mandat ističe 20. januara u podne.

Izradu sadržaja podržala Ambasada SAD u okviru projekta “Digitalizacija arhive Danasa”. Stavovi izneti u tekstu su stavovi autora i nužno ne izražavaju stavove Vlade SAD.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari