Predsednik Sjedinjenih Država Džordž Buš ima drugu šansu da odbrani svoju novu strategiju u Iraku u „govoru o stanju nacije“, koji će održati sutra pred oba doma Kongresa. Govor će predsedniku SAD pružiti poslednju priliku da utiče na Kongres, pre nego što kampanja za predsedničke izbore, koji treba da se održe 2008, zagluši njegovu poruku.

Predsednik Sjedinjenih Država Džordž Buš ima drugu šansu da odbrani svoju novu strategiju u Iraku u „govoru o stanju nacije“, koji će održati sutra pred oba doma Kongresa. Govor će predsedniku SAD pružiti poslednju priliku da utiče na Kongres, pre nego što kampanja za predsedničke izbore, koji treba da se održe 2008, zagluši njegovu poruku.
Očekuje se da će se u nekim pitanjima Buš saglasiti sa demokratama koji dominiraju u Kongresu. Kada je reč o Iraku, očekuje se da Buš zauzme čvrst stav. Govor o stanju nacije koji prenose nacionalne televizije, obično nudi veliku političku predstavu. Ove godine, međutim, govor dolazi 13 dana nakon odluke predsednika da pošalje dodatnih 21.500 vojnika u Irak.

Hilari Klinton i Sem Braunbek u trci za Belu kuću

Vašington, Topeka – Senatorka Njujorka i bivša prva dama SAD Hilari Klinton najavila je prve pripreme za učešće na predsedničkim izborima 2008. „Idem i to idem da pobedim“, napisala je senatorka iz redova demokrata u pismu koje je u subotu objavljeno na njenom internet sajtu. „Danas saopštavam da ću formirati pripremni odbor za predsedničku kampanju“, istakla je ona.

Klintonova je ocenila da je vreme da Amerika ponovo dobije nadu. „Počinjem razgovor sa vama, sa Amerikom, zato što nam je svima potrebno da budemo deo razgovora ako hoćemo da budemo deo rešenja“, poručila je ona. Senatorka je predložila razgovor o načinima da se okonča rat u Iraku i da Amerika ponovo uživa ugled u svetu.

Republikanski senator Sem Braunbek iz Kanzasa objavio je svoju kandidaturu za Belu kuću, obećavajući da će „vratiti Boga u vladu“. Braunbek, čvrsti protivnik abortusa i braka između osoba istog pola, rekao je pristalicama da će tražiti podršku republikanaca za nominaciju za predsednika SAD na izborima 2008. godine, jer želi da obnovi „porodicu i kulturu“. „Postići ćemo ove ciljeve ne kroz akte vlade, već povezivanjem sa našim urođenim božanskim kao društvo i kroz zajednički rad. Dobrota Boga zahteva našu akciju“, rekao je Braunbek. Beta – Rojters

Od najave slanja novih trupa, u Kongresu su zaoštreni odnosi između demokratske većine i predsednika. Demokrate su donele neobavezujuću rezoluciju kojom se suprotstavljaju Bušovom planu. Neki republikanci, koji su i ranije bili kritični prema politici Bele kuće, prihvatili su predlog. Ken Kačigian, pisac govora za republikanske predsednike Ronalda Regana i Ričarda Niksona, smatra da bi Buš trebalo da koristi snažnu, čak ratobornu retoriku kako bi se suprotstavio demokratama i ostalima koji kritikuju njegovu ratnu strategiju.
„Rekao bih ‘ako zaista veruješ da je ovo ključna bitka prvog dela 21. veka, onda moraš dati na znanje da je tvoj stav ispravan, a njihov pogrešan“, objasnio je Kačigijan šta bi savetovao Bušu. Zvaničnici Bele kuće najavili su da će Buš govoriti o izazovima sa kojima se SAD suočavaju.
„Predsednik će raspravljati o odlučnosti da porazi teroriste koji su deo šireg ekstremističkog pokreta koji sve radi da nas porazi u Iraku“, rekao je zamenik sekretara za medije Bele kuće Dana Perino. Kad je reč o domaćim pitanjima, Buš planira da naglasi pitanja imigracije, zdravstvene zaštite i obrazovanja. Buš će predložiti poreske olakšice za ljude koji kupuju zdravstveno osiguranje. On je najavio da će deo federalnog novca preusmeriti bolnicama, a planovi su deo strategije da više Amerikanaca dobije zdravstveno osiguranje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari