Javno komunalno preduzeće „Lim“ iz Prijepolja završiće ovu poslovnu godinu bez gubitaka. To ga svrstava među samo 11 javnih komunalnih preduzeća u državi koja izmiruje sve svoje obaveze.


Godina koja je na izmaku bila je veoma dinamična za ovo preduzeće jer je Prijepolje bilo dobrim delom godine gradilište povodom Međuopštinskih omladinskih sportskih igara. Direktor Aziz Hadžifejzović ocenjuje rad kao prilično uspešan, čak i uspešnijim od očekivanja, jer je tokom 2013. godine urađeno toliko važnih poslova, čak po nekim procenama više nego za proteklih deset godina.

U godini koja je na izmaku ovo javno preduzeće uspelo je da uloži značajna sredstva na glavnom postrojenju gradskog vodovoda kako bi se osavremenila Fabrika vode i uz pomoć Ministarstva za građevine investirano je oko 10 miliona dinara. Zahvaljujući revitalizaciji glavnih gradskih ulica posle više od 30 godina, iskorištena je prilika da se rekonstruiše i vodovodna mreža na užem području grada koja je bila u veoma kritičnom stanju, tako da će to smanjiti broj kvarova koji su poslednjih godina bili svakodnevni. Vrednost svih ovih radova je veća od 35 miliona dinara.

Ove godine JKP „Lim“ raspolagalo je sa 240 miliona dinara prihoda. Potraživanja su nešto manja.“Nenaplaćena potraživanja iznose 185 miliona dinara, odnosno skoro kao godišnji prihodi ovog preduzeća, što je zaista veliki problem. Građani duguju 40 odsto od ukupnog duga. Tako na primer, jedna porodica za vodu duguje 200.000 dinara. Preduzimamo sve da naplatimo te dugove, tužili smo više od 300 subjekata, kaže direktor Hadžifejzović. Prema njegovim rečima, najveći problem je nedostatak prostora za smeštaj mehanizacije i opreme, jer preduzeće plaća zakup i to 100.000 dinara mesečno, što je krajnje nerentabilno.

Drugi ozbiljan problem je što je ta mehanizacija stara preko 20 godina, pa održavanje ovako starog voznog parka stvara ogromne izdatke, oko četiri miliona dinara mesečno. I starost vodovodne mreže je godinama ozbiljna priča. JKP „Lim“ gazduje sa 150 kilometara vodovoda, kvarovi su sve češći ali je veoma prisutna zloupotreba vode, jer se u prigradskim naseljima koristi za poljoprivredu, što nije dozvoljeno. Mnogo je divljih priključaka i zbog gubitaka ogromne količine vode iz gradskog vodovoda ugrožen je celi sistem vodosnabdevanja.

Često su odbornici Skupštine opštine iznosili primedbe na veliki broj zaposlenih, odnosno da se u ovo javno preduzeće zapošljava intenzivno poslednjih nekoliko godina i to isključivo prema političkim dogovorima. Direktor Hadžifejzović kaže da je reč o „nasleđenoj praksi“.

-Imamo 147 stalno zaposlenih i 20 povremeno angažovanih. To jeste priličan broj, slažem se. Ali to je nasleđena praksa. Politička zapošljavanja su naša realnost i to je prisutno u svim javnim preduzećima u zemlji, smatra Aziz Hadžifejzović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari