Posmatranje divljih životinja na Đerdapu, projekat koji će JP „Nacionalni park Đerdap“ realizovati tokom narednih 12 meseci u partnerstvu sa Turističkom organizacijom opštine Majdanpek i Parkom prirode Portile de fijer iz Rumunije, podrazumeva uvođenje novog turističkog proizvoda sa pratećom infrastrukturom i opremom. Posmatranje ptica i divljih životinja – jelena, divljih svinja, vukova i divokoza, predstavlja održiv, ekološki način korišćenja resursa biodiverziteta, a kreiranje nove aktivnosti ima za cilj privlačenje turista specijalnih interesovanja, što će, kako se očekuje, doprineti i povećanju broja turista u Đerdapu.

– Prednost posmatranja divljih životinja kao turističkog proizvoda jeste i što za razliku od drugih neodrživih oblika turizma, posmatranje divljih životinja omogućava neograničeno korišćenje resursa. Ovo nije masovan oblik turizma, mada je širom sveta prisutan trend povećanja broja amaterskih posmatrača koji tokom čitave godine posećuju najraznovrsnije destinacije zbog uživanja u ovom jedinstvenom iskustvu. Njihovi zahtevi, kako pokazuju istraživanja, uključuju objekte za smeštaj manjeg kapaciteta, dakle porodične hotele, privatni smeštaj, autentičnu hranu i piće, lokalne vodiče, što je takođe šansa za nove prihode lokalnog stanovništva. Razvojem ovog vida turizma specijalnog interesovanja kod lokalnog stanovništva jača svest o vrednostima koje ih okružuju, a time i potrebu da se te vrednosti očuvaju i zaštite – kaže direktor JP „NP „Đerdap“ Srđan Stefanović.

Ovim projektom predviđena je izgradnja osmatračnica i hranilišta za divlje životinje, nabavka dvogleda za dnevno i noćno osmatranje, kamera i štampa višejezičnih promo materijala. Radi obezbeđenja bolje usluge, odnosno kvalifikovanih lica biće sprovedena edukacija zaposlenih, što će zajedno sa malim infrastrukturnim intervencijama i nabavkom adekvatne opreme omogućiti turistima da na novi način otkrivaju prirodu i NP Đerdap. Drugi odabrani projekat iz Srbije realizuju Wild Serbia i Supernatural, a odnosi se na različite kajak ture. Uz dva projekta iz Srbije, od predloga pristiglih na konkurs za podnošenje predloga projekata čiji je cilj aktiviranje turističkih potencijala dunavskog regiona u oblasti biodiverziteta koji je Dunavski centar za kompetenciju raspisao u martu ove godine, odobrena su još četiri: dva iz Rumunije i po jedan iz Bugarske i Moldavije. Pobednički projekti predstavljeni su u Turističkoj organizaciji Srbije, a govoreći o njima, ambasador Nemačke u Srbiji Hanc Vilhelm rekao je da će podržani projekti, s obzirom da je fokus bio na poboljšavanju i stvaranju održivih eko-turističkih proizvoda, unaprediti turističku ponudu unutar četiri države – Srbije, Rumunije, Bugarske i Ukrajine, a kroz odabrane projekte investiraće se u nabavku opreme za turističke proizvode u oblasti aktivnog turizma. Uz podršku Ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj Savezne Republike Nemačke (BMZ), Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju (GIZ) obezbedila je 100.000 evra za članove Dunavskog centra za kompetenciju i njegove partnere.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari