Trećeg dana svedočenja u odbranu Milana Milutinovića beogradski profesor Ratko Marković je okončao deo iskaza u kojem je kao ekspert za pravna pitanja tumačio ustavna ovlašćenja predsednika Srbije. U nastavku suđenja, govorio je kao „svedok očevidac“, odnosno aktivni učesnik traganja za rešenjem kosovske krize 1998.
Trećeg dana svedočenja u odbranu Milana Milutinovića beogradski profesor Ratko Marković je okončao deo iskaza u kojem je kao ekspert za pravna pitanja tumačio ustavna ovlašćenja predsednika Srbije. U nastavku suđenja, govorio je kao „svedok očevidac“, odnosno aktivni učesnik traganja za rešenjem kosovske krize 1998. godine. Dokazujući da su Vlada Srbije i tadašnji predsednik republike Milan Milutinović nastojali da do rešenja kosovskog pitanja dođe „političkim sredstvima i mirnim putem“, Marković je opisao navodne pokušaje srpskih vlasti da direktno pregovaraju sa vođama kosovskih Albanaca.
Svedok je u proleće 1998. godine imenovan za predsednika delegacije Vlade Srbije za pregovore sa kosovskom stranom. Do pregovora, međutim, nije došlo pre nego što se u proces 1999. godine uključila međunarodna zajednica, za šta je, po Markoviću, kriva albanska strana.
„Prvi sastanak sa liderima kosovskih Albanaca smo zakazali 12. marta 1998. godine, ali se oni nisu pojavili“, kaže svedok.
Jednostrani pozivi srpske strane nastavili su se preko medija i narednih dana, ali Albanci na njih nisu reagovali, pa je srpska delegacija, objašnjava svedok, odlučila da pozive uputi poštom na lične adrese Ibrahima Rugove, Fehmija Aganija, Adema Demaćija i drugih kosovskih političara. No, ni posle toga se ništa nije promenilo, kaže Marković: „Mi bismo svaki put čekali, a oni se ne bi pojavili“.
Jednog od članova veća, sudiju Čohana, je, međutim, interesovalo da li Marković kao tadašnji šef delegacije smatra da je bilo dovoljno „tek tako poštom“ pozivati sagovornike, bez ikakvih uvodnih razgovora i angažovanja posrednika iz zemlje ili inostranstva. Marković smatra da veće ne treba da vodi računa o tehničkoj strani upućivanja poziva, nego o jasnom stavu albanskih političara da ne dođu na pregovore kako bi pokazali da ne priznaju državu Srbiju.
Opisujući ulogu Milana Milutinovića u tom procesu, Marković je rekao da je ovaj nastojao da „animira i ohrabri“ Albance da se povinuju pozivima srpske delegacije, ali ni njegovi javni apeli, kaže, nisu promenili situaciju. Milutinović je u tri navrata, jednom u proleće i dva puta u jesen 1998. godine, i sam odlazio na Kosovo kao pridruženi član nesuđene delegacije za pregovore.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.