U Mladenovcu je danima uzavrela atmosfera koja je kulminirala juče pred javnu raspravu u Skupštini opštine Mladenovac, povodom poslednjeg čina dobijanja dozvole firme Aveco doo za otvaranje postrojenja za preradu i skladištenje opasnog otpada.
Mladenovčani su jednoglasni – takvo postrojenje ne žele u svojoj blizini i tome će stati na put svim dozvoljenim zakonskim sredstvima.
Postrojenje za tretman i odlaganje opasnog otpada trebalo bi da bude izgrađeno u krugu nekadašnjeg mladenovačkog giganta Drapšin.
Kuriozitet je da se prostor propale fabrike, a buduće firme za tretman opasnog otpada, nalazi na 300 metara od vrtića, isto toliko je udaljena i benzinska pumpa, a pored teče rečica.
Stručnjaci se pitaju kako je Aveco uopšte dobio dozvolu da u naselju gradi fabriku za te namene, dok poznavaoci prilika tvrde da ova firma i nema neophodne dozvole, odnosno da ih nije izdalo nadležno ministarstvo već lokalna samouprava.
Studija o proceni životne sredine umesto godinu dana, koliko je predviđeno pravnim aktima, urađena je za svega dve nedelje.
Aveco je osnovan prošle godine sa novčanim kapitalom od 100 dinara.
Diplomirani ekonomista Ivica Simonović nedavno je pokrenuo formiranje inicijative građana koje bi uskoro moglo postati udruženje, sa ciljem da se, kako kaže, nezakonitom, nelegalnom i po okolinu opasnom projektu stane na put.
On je pozvao sve građane a pre svega stručnjake iz različitih oblasti bez obzira na stranačku, nacionalnu i versku pripadnost da se uključe u proces stopiranja otvaranja postrojenja, u skladu sa zakonima.
Povodom današnje javne rasprave Simonović kaže za Danas da nema nikakve logike raspravljati o proceni uticaja na životnu sredinu jer ima puno propusta u donošenju prethodnog dokumenta – lokacijski uslovi.
Kako ističe, za postrojenja takvog tipa dozvolu i lokacijske uslove po Zakonu o planiranju i izgradnji daje isključivo Ministarstvo (tačka 133 stav 11), „a u našem slučaju izdalo je opštinski organ skroz mimo zakona“.
– Neverovatno je i to da čak i ove lokacijske uslove što je izdao organ skupštine opštine nisu urađene u skladu sa uredbom jer fale takozvani „vodni uslovi“ koji se dobijaju od nadležnog vodoprivrednog preduzeća. Njih nema u dokumentu, a neposredno do te lokacije na kojoj se planira postrojenje teče rečica. To nigde u svetu nije dozvoljeno. Niti da se opasan otpad skladišti i tretira u naseljenom mestu – ističe Simonović.
Njegovoj inicijativi pridružili su se brojni Mladenovčani koji su putem društvenih mreža najavili okupljanje ispred mladenovačke skupštine pre početka javne rasprave.
– Cilj nam je da se zaustavi izgradnja ovog postrojenja, ali i iniciranje stavljanja na glasanje pred skupštinom opštine predlog da se u budućnosti zabrani gradnja takvim i sličnim postrojenjima. Mladenovac je pretežno poljoprivredna, zatim banjska opština sa velikim turističkim potencijalom. Ovo nije politički apel, već apel svih građana Mladenovca da žele da žive u zdravoj sredini bez potencijalnih rizika koje postrojenje za tretman i skladištenje opasnog otpada nosi – ukazuje naš sagovornik.
On dodaje da su mu se javili brojni stručnjaci iz zemlje i inostranstva nudeći pomoć.
„Posebno su zgroženi oni iz inostranstva koji kažu da ovako nešto nigde u svetu nisu videli“, kaže Simonović.
On će pokušati da se na javnoj raspravi obrati mladenovačkim odbornicima, kako bi se stopirala izgradnja postrojenja.
Društvenim mrežama među Mladenovčanima deli se video zapis o budućoj fabrici za tretman opasnog otpada koja treba da se izgradi u samom gradu pored vrtića i benzinske pumpe, i za svega nekoliko dana izazvao je nepodeljene negative reakcije i spremnost stanovnika ove beogradske opštine da očuvaju svoju životnu sredinu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.