Postupak pravne rehabilitacije predsednika kvislinške Vlade Srbije u Drugom svetskom ratu tokom okupacije Nemačke, Milana Nedića odložen je za jun, prenosi N1.
Kako navode postupak je danas trebalo da se nastavi saslušanjem svedoka u Višem sudu u Beogradu.
Duži rok je određen jer svi spisi predmeta moraju da budu poslati u apelacioni sud koji bi trebalo da odlučuje o žalbi jevrejske opštine Beograd. Početkom meseca je Viši sud u Beogradu odbio zahtev Saveza jevrejskih opština Srbije i Jevrejske opštine Beograda da učestvuje u postupku rehabilitacije Nedića u svojstvu umešača.
U međuvremenu, zastupnici porodice Nedić tražili su saslušanje još tri svedoka o čemu će sud kasnije odlučiti.
Ispred suda okupili su se protivnici rehabilitacije, ali i oni koji je podržavaju. S jedne strane čule su se partizanke pesme, a s druge skandiranje o nevinosti Nedića, prenosi N1.
Incidenata nije bilo, a ispred Višeg suda bila je raspoređena policija.
Postupak rehabilitacije Nedića počeo je 7. decembra 2015, sedam godina pošto su zahtev za to podneli Srpski liberalni savet, Udruženje političkih zatvorenika i žrtava komunističkog režima, i porodica Nedić.
Početak procesa rehabilitacije izazvao je veliku polemiku u javnosti – protivnici tvrde da se Srbija rehabilitacijom saradnika okupatora stavlja na stranu poraženih u ratu i revidira istoriju, dok drugi smatraju da je Nedića „ubio komunistički režim“ i da je bez sudske odluke proglašen za kvislinga i ratnog zločinca.
Nedić je bio predsednik kvislinške srpske vlade u periodu nacističke okupacije. Zemlju je napustio krajem 1945, ali je ubrzo uhapšen u Austriji i savezničke snage su ga izručile Jugoslaviji.
Nediću nije suđeno, jer je 4. februara 1946. godine izvršio samoubistvo skokom s prozora istražnog zatvora u Beogradu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.