Prekjučerašnjim potpisivanjem koalicionog sporazuma između čelnika opštinskih odbora Sandžačke demokratske partije, Srpske napredne stranke i koalicije „Zajedno za bolje Prijepolje“ koju čine DS, SPS, G 17 plus i SPO o, kako je navedeno u ovom međustranačkom dokumentu, „vršenju vlasti u opštini Prijepolje“ u zgradi administracije lokalne samouprave, izgleda da je „otčepljen“ zastoj u zasedanju sedme sednice SO koja je počela sa radom još 4. avgusta, pošto je šesti nastavak zakazan za naredni utorak.
Podela direktorskih mesta u dva javna preduzeća (Komunalno preduzeće „Lim“ i Direkcija za izgradnju) i šest državnih ustanova (Biblioteka, Turistička organizacija, Dečiji vrtić, Muzej, Dom kulture i Centar za socijani rad) između SDP, SNS i koalicije stranaka okupljenih oko DS, o čemu je ranije postojao samo usmeni dogovor u partijskim centralama u Beogradu, kada je formirana vladajuća skupštinska većina u Prijepolju, učvrstila je, do skora olabavljene međupartijske odnose u aktuelnoj lokalnoj vlasti, a što je za ovdašnju opoziciju bio signal da to protumače njenim brzim „raspadom“.
– Naše razmimoilaženje sa SNS kao koalicionim partnerom u vezi rukovodećeg mesta u Turističkoj organizaciji u Prijepolju zahtevalo je naknadne i neposredne dogovore, jer smo i mi u SDP i oni pretendovali da kod imenovanja direktora damo svog kandidata. Nesporazume u vezi pitanja kome će „pripasti“ turistička organizacija, o čemu u prvom momentu nismo uspeli da se dogovorimo i kada nismo razumeli jedni druge, prevazišli smo, a što smo potvrdili i potpisivanjem ovog koalicionog sporazuma, tako da smatram da će opštinska vlast ubuduće mnogo bolje funkcionisati, biti još jedinstvenija i da ćemo građanima naše opštine pokušati da donesemo i sprovedemo ono što smo obećali u predizbornoj kampanji, kaže Esad Hodžić, predsednik Opštinskog odbora SDP u Prijepolju i dodaje da je koaliciona vlast i tokom proteklih devet meseci, bez potpisanog sporazuma, dobro sarađivala i nije imala nesuglasica.
Sandžačka demokratska partija je nedavno, dok su dogovori koalicionih partnera aktulene vlasti u Prijepolju čekali da budu potpisani, u javnosti „izašla“ sa informacijom u kojoj je, komentarišući kadrove i zapošljavanje u državnim preduzećima, navela da je „činjenica da je u prethodnom periodu napravljena ogromna nepravda prema Bošnjacima zbog čega smo došli u situaciju da u ovim preduzećima radi svega 20 odsto pripadnika bošnjačkog naroda. Mislili smo da je ovo prilika da se evidentna nepravda polako ispravlja. I pored razumevanja argumentacije za iznošenje pomenutih činjenica i stavova, naš koalicioni partner SNS nije mogao odustati od svog predloga za „uzimanje“ Turističke organizacije, čak i po cenu izlaženja iz vlasti“.
– Mi u Sandžačkoj demokratskoj partiji sa najvećim brojem odbornika u SO, a samim tim i sa najvećom odgovornošću pred građanima, procenili smo da u ovom teškom vremenu ekonomske krize, pred nastupajuću grejnu sezonu, a i zbog započetih projekata nije odgovorno rušiti postojeću vlast jer je građanima dosta maratonskih skupštinskih dešavanja, kažu u SDP i naglašavaju da im je jako stalo da opštinska administracija radi i funkcioniše punim kapacitetom zbog čega su tražiili i dobili obećanje da će i izvršna vlast na čelu sa Dragoljubom Zindovićem, predsednikom opštine u narednom periodu mnogo bolje i organizovanije delovati i da će „zajedno raditi na postepenom ispravljanju nepravde u broju zaposlenih Bošnjaka kako u javnim preduzećima tako i u republičkim organizacijima i ustanovama“.
U potpisanom koalicionom sporazumu između stranaka skupštinske većine utvrđene su osnove zajedničke politike u cilju bržeg razvoja opštine, uz uvažavanje njenih ekonomskih, istorijskih i kulturnih specifičnosti pri čemu će se posebno voditi računa o multietničnosti i nacionalnoj ravnopravnosti. „U njemu smo definisali i principe o podeli odgovornosti, o čemu smo se još u februaru dogovorili, a ovaj sitan nesporazum između SDP i SNS oko jednog kadrovskog mesta, koji je srećom okončan, daje mi za pravo da izrazim nadu da će i skupštinski i rad izvršne vlasti biti još bolji“, ističe Dobro Lazarević, predsednik OO Demokratske stranke koji je u ime koalicije „Zajedno za bolje Prijepolje“ potpisao sporazum sa Nikolićevom strankom i Ljajićevom dosadašnjom partijom, sa čijeg je čela za sada više formalno nego suštinski otišao i prepustio je Rešadu Hodžiću, nakon što je osnovao Socijaldemokratsku partiju Srbije.
Za Jusufa Muškića, predsednika SO u Prijepolju sadašnje potpisivanje koalicionog sporazuma između stranaka skupštinske većine devet meseci posle preuzimanja vlasti predstavlja „krunu dosadašnjeg rada“. „Ja sam kao predsednik skupštine veoma zadovoljan. U SO kod svih 37 odbornika vladajuće većine nismo imali razlika u glasanju, jedinstveno smo donosili odluke na svim dosadašnjim sednicama. Od utorka, 29. septembra za kada sam zakazao nastavak sednice, siguran sam da će naša koalicija nastupati organizovanije i sa organima izvršne vlasti brže razrešavati prisutne probleme naših građana“, kaže Muškić.
– Izvršna vlast u opštini bavi se intenzivno vitalnim razvojnim i infrastrukutrnim pitanjima, o kojima možda nismo stigli da obavestimo građane. Mnogo toga je privedeno kraju, na primer, ovih dana biće doneta odluka o tome koja će firma pružati usluge daljinskog grejanja, a radovi na industrijskoj zoni teku planskom dinamikom i mi očekujemo da se završe do kraja ove godine. Pored ove radimo i na drugim investicijama i projektima za što su u Prijepolju stigla značajna sredstva od ministarstva za turizam, Kancelarije za ekonomski razvoj kao i od vladine komisije za elementarne nepogode, zbog čega će se rezultati naših aktivnosti videti u najskorije vreme, rekao je Dragoljub Zindović, predsednik opštinskog odbora SNS u prekjučerašnjem susretu sa novinarima kojima se obratio po potpisivanju koalicionog sporazuma sa predstavnicima SDP i koalcije „Zajedno za bolje Prijepolje“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.