Za malezijskim putničkim avionom koji je nestao iznad Južnog kineskog mora potraga je juče bila intenzivirana. Dva putnika imala su lažne pasoše, javlja Rojters. Boing „777“ kompanije „Malezija erlajnz“, sa 277 putnika i 12 članova posade, nestao je tokom leta iz Kuala Lumpura za Peking, a poslednji kontakt s kontrolorima leta imao je kada se nalazio 120 nautičkih milja od istočne obale malezijskog grada Kota Baru, naveo je u saopštenju generalni direktor „Malezija erlajnza“ Ahmed Jauhari Jahja.


„Malezija erlajnz“ saopštila je da je prošlo 24 sata od kada su imali poslednji kontakt sa „Boingom 777“. Kompanija navodi da još nije pronađen avion i da se traganje na moru nastavlja, a da će od jutra ponovo početi i potraga iz vazduha. Potvrđeno je da su dva putnika putovala sa lažnim pasošima, prenosi Rojters.

Avioni vijetnamskog vazduhoplovstva uočili su kod obala na krajnjem jugu Vijetnama dve velike naftne mrlje, dužine između 10 i 15 kilometara, za koje se pretpostavlja da bi mogle biti ostaci goriva letelice. Premijer Malezije Nadžib Razak izjavio je prethodno da još nema ni traga od nestalog aviona i da su operacije potrage intenzivirane. Malezija i Vijetnam zajedno sprovode potragu, Kina je poslala dva spasilačka broda u Južno kinesko more, a operaciji su se priključile i druge zemlje jugoistočne Azije. Vijetnamska mornarica je, u međuvremenu, objavila da se avion srušio u Južno kinesko more, kod obale vijetnamskog ostrva To Ču, ali malezijski ministar saobraćaja to je demantovao. „Malezija erlajnz“ je prethodno iznela pretpostavku da je avion možda sleteo u Nanmingu, u istočnoj Kini. Avion je poleteo iz Kuala Lumpura preksinoć u 12.21 po lokalnom vremenu, a u Peking je trebalo da sleti u 6.30.

Avio-kompanija je saopštila da su putnici državljani 14 zemalja i da je među njima najmanje 152 Kineza, 38 Malezijaca, 12 Indonežana, šestoro Australijanaca, petoro Indijaca i troje Amerikanaca, kao i državljani Francuske, Novog Zelanda, Kanade, Rusije, Ukrajine i Holandije.

Kompanija je navela da su avionom putovala i dve bebe – jedna iz Kine i druga iz Amerike. Vlasti Italije i Austrije su, međutim, navele da se jedan Italijan i jedan Amerikanac koji su bili na spisku putnika zapravo nisu ni ukrcali u avion pošto su im pasoši ukradeni na Tajlandu.

Agencije su prenele da je isti avion u avgustu 2012. godine okrznuo krilom rep drugog aviona na aerodromu kod Šangaja, ali da u incidentu nije bilo povređenih. Ako bude potvrđeno da se letelica srušila, to će biti druga teška nesreća u kojoj je učestvovao boing 777 za manje od godinu dana i najveća od kada je taj avion ušao u upotrebu 1995. godine. Boing 777 „Azijan erlajnza“ srušio se u julu prošle godine u San Francisku i tom prilikom su poginula tri putnika, a više od 180 je povređeno. Kompanija „Boing“ je objavila da je upoznata sa nestankom aviona i da prati situaciju.

Terorizam mogući razlog

Uzrok tragedije mogao bi da bude teroristički napad, a zvaničnici su potvrdili da istraga ide i u tom pravcu. Pažnju istražitelja posebno su izazvala četiri putnika za koja se veruje da su imali ukradene pasoše evropskih zemalja. Ministar saobraćaja Hišamudin Husein rekao je da je utvrđen identitet nekih od potencijalnih osumnjičenih. Jedna od pretpostavki jeste i da se avion ubrzo posle poletanja okrenuo i krenuo nazad ka aerodromu. Zbog toga je proširena oblast u kojoj spasioci traže avion. Prema poslednjim informacijama vijetnamske vlasti su primetile „plutajući objekat na oko 100 kilometara jugoistočno od ostrva To Ču“ i poslale ekipu da istraži teren.Više od 40 brodova i 22 letelica učestvuje u akciji potrage.

Pronađen deo u vodi

Avion vijetnamske mornarice pronašao je objekat za koji se veruje da je deo nestalog aviona „Malezije erlajnz“, saopštili su juče zvaničnici u Vijetnamu. Istovremeno, Rojters je objavio nezvanična saznanja da se fokus istrage o letu MH370 usmerava ka mogućnosti da se letelica raspala tokom leta. „Činjenica da nismo pronašli nikakve ostatke aviona upućuje na to da se letelica možda raspala na visini od oko 10 kilometara“, rekao je za Rojters izvor blizak istrazi. On je naveo da bi spasilački timovi pronašli „koncentrisani otpad“ u slučaju da je letelica pala i raspala se tek pri udaru u vodu. Zvanično, govorilo se o dva pravca istrage – mogući teroristički napad, ali postoji i teorija o padu aviona, koji je navodno pokušao da se okrene i vrati na aerodrom ubrzo nakon poletanja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari