Palestinci koji pokušavaju da prežive izraelsku blokadu Gaze i izađu na kraj sa ratnim traumama, u sve većem broju koriste lekove protiv bolova i sredstva za umirenje, pa raste i broj zavisnika od medikamenata.

Stanovnici Pojasa Gaze počeli su lekarima da prijavljuju psihološke probleme i pojačan stres posle 22-dnevne izraelske ofanzive prošlog januara, pokazuju rezultati istraživanja Ujedinjenih nacija. „Sa povećanim brojem trauma i stresa i ograničenim pristupom profesionalnim psihosocijalnim službama, javlja se sve veći problem samolečenja kod populacije u Gazi“, stoji u zaključku istraživanja predstavljenog u Jerusalimu.

Jedna nastavnica, koja vodi osmi razred u osnovnoj školi u Pojasu Gaze, izjavila je za Rojters pod uslovom da joj se ne pominje ime, da je ustanovila da nekoliko 13-godišnjaka uzima jak lek protiv bolova pod nazivom „tramal“, koji se može nabaviti u apotekama u Gazi. Sintetički opijat koji proizvodi nemačka kompanija Grinental za ublažavanje bolova često se može naći kod srednjoškolaca u Gazi, a navodi se da lekovi stižu tunelima iz Egipta i da predstavljaju dobar vid zarade jer se prodaju po ceni koja je nekoliko puta veća od nabavne.“Sve vrste, sve što želite dolazi iz tunela, koji još funkcionišu“, kaže Salim, lekar i farmaceut koji nije želeo da otkrije svoje puno ime. Palestinci navode da je tokom izraelske ofanzive u Pojasu Gaze poginulo oko 1.400 osoba, od kojih 962 civila. Izrael, pak, navodi da su od 1.166 poginulih većina bili ekstremisti, a ne civili. Osim ogromnog razaranja, ofanziva je donela Gazi siromaštvo, nezaposlenost i prenaseljenost.

„Da bi se izborili sa depresijom ovde u Gazi, mnogi uzimaju lekove, pogotovo mladi, koji su ostali bez posla, koji sede kod kuće i nemaju platu“, kaže fizijatar Tajsir Diab. Pilule „tramal“, 10 komada od 100 miligrama prodaju se za 25 izraelskih šekela ili 4,50 evra. Pored „tramala“, farmaceuti navode da je povećana potrošnja Elatrola i antidepresiva poput valijuma i anafranila. Veoma su popularne i misteriozne pilule sa oznakom „dolar“, za koje medicinski stručnjaci kažu da ne postoji deklaracija i da stoprocentno izazivaju zavisnost. Te pilule se nazivaju Sa’ada, što na arapskom znači zadovoljstvo.

Zabranjena prodaja opijata

Kada je došao na vlast, palestinski pokret Hamas je zabranio prodaju opijata, ali nije regulisao prodaju sintetičkih lekova poput Tramala, koji policija često pronalazi tokom racija kod dilera drogom. Ministarstvo zdravlja, kojim rukovodi Hamas, nedavno je dalo instrukcije zaposlenima da ne izdaju lekove bez recepta, ali lekovi se i dalje prodaju na crno.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari