Protekla godina će, po pitanju rada Direkcije za pravne i opšte poslove Kompanije, ostati upamćena po poslovima vezanim za brojne promene u domenu zakonodavstva ali i poslovima koji se odnose na realizaciju poslovne politike preduzeća i investicionih projekata. Činjenice govore da je najvažnija aktivnost bila u domenu eksproprijacije.
Za potrebe procesa proizvodnje otkrivke i uglja i izgradnje infrastrukturnih projekata eksproprisano je blizu 600 parcela. U te namene je potrošeno više od 160 miliona dinara, kaže Ljiljana Stojanović, direktor ove Direkcije. Pored napredovanja Kopa „Drmno“ tu si u poslovi eksproprijacije vezani za projekat izgradnje pruge i luke što je deo prvog paketa kreditnog aranžmana sa Kinom. Zaposleni u Direkciji zastupali su pred sudskim organima u više od 300 slučajeva, među kojima se najveći broj odnosi na parnični postupak. Ovo je bila dinamična godina, tako da su brojne mere pooštravanja radne i tehnološke discipline bili sastavni deo naših obaveza. Sprovedeno je preko 60 disciplinskih postupaka, od kojih se najveći broj pokrenut zbog neodlaska na periodične lekarske preglede. Svi zaposleni koji su učinili ovu povredu radne obaveze ne samo da su se naknadno odazvali pozivu lekara, već im je i izrečena mera uslovnog otkaza, kako bi se podigla svest zaposlenih da su lekarski pregledi obavezni i da se to radi, ne samo kao zakonska obaveza, već pre svega u njihovom interesu. Moram da kažem da smo sačinili i predali nadležnim organima osnivača i Republike Srbije spisak nepokretne imovine radi uspostavljanja svojine, naglasila je Ljiljana Stojanović.
Jedan od važnih segmenata rada usmeren je na zaštitu imovine kompanije. Ranijih godina imovina je bila često na meti, ali je sproveden niz mera za njenu zaštitu. Smanjen je broj napada na imovinu Privrednog društva, kako brojčano, tako i po vrednosti. -Preduzeli smo zaista veliki broj mera, koje su dali rezultate na obezbeđivanju naše imovine, kaže Ljiljana Stojanović. To se odnosi ne samo na zaštitu od krađa, već i od požara. Brzom i adekvatnom reakcijom vatrogasne službe zaštićena su postrojenja od požara, a rad ove službe bio je na zavidnom nivou i za vreme vanredne situacije.
U toku 2014. godine radni odnos je zasnovalo 213 lica, dok je u istom periodu Privredno društvo napustilo 160 zaposlenih, najviše iz proizvodnje uglja. -Prestanak radnog odnosa nastao je pre svega zbog odlaska zaposlenih u penziju, i to naročito u poslednjem mesecu ove godine, jer već od 1. januara 2015. godine počinju da se primenjuju izmenjeni, pooštreni uslovi za odlazak u penziju. Nažalost, od 160 zaposlenih kojima je prestao radni odnos njih 16 nije dočekalo penziju zbog smrti. Zbog posebnih propisa u oblasti zapošljavanja nismo uspeli da realizujemo Plan zaposlenih za ovu godinu, ali nam ostaje nada da ćemo uspeti u narednoj godini. Da bismo privremeno premostili problem nedostatka radne snage, u saradnji sa Nacionalnom službom zapošljavanja angažovano je 76 lica, radi obavljanja privremenih i povremenih poslova u proizvodnji uglja i električne energije. Međutim, ovaj broj je i dalje nedovoljan za nesmetano funkcionisanje proizvodnog i tehnološkog procesa. Takođe, u saradnji sa navedenom službom zapošljavanja uključili smo se u Projekat stručne prakse za osobe sa invaliditetom, tako da je po ovom osnovu jedno lice upućeno u Privredno društvo. U narednoj godini ključni poslovi koji nas čekaju jeste svakako zaključivanje novog Kolektivnog ugovora i implementacija Plana reorganizacije EPS-a koji je usvojila Vlada Republike Srbije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.