Poverenica Srbije za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković izjavila je, povodom Međunarodnog dana ponosa – 28. juna, da se i pored pozitivnih pomaka, LGBTI+ zajednica i dalje suočava sa razlitičim oblicima nasilja i diskriminacije.
Ona je u saopštenju navela i da se pripadnici LGBTI+ zajednice i dalje suočavaju i sa socijalnom distancom, saopštio je danas njen kabinet.
„Kontinuirano treba raditi na prevazilaženju svih prepreka koje onemogućavaju našim LGBTI+ sugrađanima da budu ravnopravni članovi društva“, kazala je Janković.
Navela je i da je „odgovornost i na medijima“ jer se, kako je ukazala,“ neadekvatnim izveštavanjem osnažuju predrasude i stereotipi, ugrožava bezbednost i narušava dostojanstvo i integritet neke ličnosti“.
Dodala je da je „način na koji su pojedini mediji preneli vest o nestanku devojke iz Kovilja, za oštru osudu“.
„Otkrivanje transrodnog identiteta osobe, uz navođenje starog imena i fotografije, nedopustivo je i predstavlja kršenje Zakona o zabrani diskriminacije, prava na privatnost i zaštitu ličnih podataka“, istakla je Janković.
Ona je, kao ključne probleme u ostvarivanju ravnopravnosti LGBTI+ osoba, navela nepravilnu primenu propisa prilikom izdavanja dokumenata transrodnim i transpolnim osobama koja utiče na važne životne oblasti.
Tu je svrstala i „javno izražavanje homofobnih i diskriminatornih stavova kojima se podstiče nasilje prema LGBTI+ populaciji“.
„Kada je reč o pritužbama Povereniku zbog diskriminacije na osnovu seksualne orijentacije, najviše njih se u protekloj godini odnosilo na postupanje organa javne vlasti i oblast rada i zapošljavanja“, kazala je ona.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.