Bez obzira što će uvek postojati pojedinačni primeri kršenja ljudskih prava, moguće je postići ravnopravnost i izboriti se sa diskriminacijom, izjavila je danas poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković, koja je u Briselu prisustvovala godišnjoj skupštini Evropske mreže svih tela za ravnopravnost (Ekvinet).
Uprkos brojnim izazovima, postoji dosta razloga da budemo zadovoljni jer građani danas imaju od koga da zatraže pomoć i otvoreno se govori o problemima diskriminacije u Evropi, rekla je Brankica Janković.
Prema njenim rečima, kada je ova oblast u pitanju na prošla vremena ne treba gledati sa nostalgijom.
Na to je ukazao i potpredsednik Evropske komisije Frans Timermans, koji je otvorio skup, kada je naveo primere da su pre 50 godina žene dobijale otkaze kada bi se udale, a pripadnici LGBT populacije bili su socijalno potpuno izolovani, kazala je Brankica Janković.
Ona je istakla da je Srbija u vrhu kada su u pitanju standardi koje je postavio Ekvinet, a najveći izazov, ne samo kod nas, već i u celoj Evropi, je to što građani u dovoljnoj meri ne prepozaju institute zaštite.
Brankica Janković je istakla da je sada u celoj Evropi, pa i kod nas, veliki problem govor mržnje, posebno na društvenim mrežama.
Pored mehanizama za zaštitu i delovanja tužilaca, neophodno je uraditi sve da se taj trend preokrene kako bismo kreirali neki drugi govor i druge trendove i sačuvali ranvnopravnost kao najveću vrednost, zaključila je Brankica Janković.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.