Srbija je bila među prvim zemljama koje su ratifikovale Istambulsku konvenciju, a izmene Krivičnog zakonika, značajno su doprinele usklađivanju s njenim standardima, izjavila je Poverenica Brankica Janković na regionalnoj konferenciji „Sprovođenje Istanbulske konvencije SE, izazovi i naredni koraci“.
Konferenciju u Sarajevu organizovali su Ministarstvo za ljudska prava i izbeglice BiH i Agencija za ravnopravnost spolova BiH.
Uz podsećanje da je postupljeno po preporuci Poverenika za zaštitu ravnopravnosti i da je pravni okvir usaglašen donošenjem Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, Poverenica je naglasila je značaj hitnih mera koje su, uprkos brojnim izazovima, veliki pomak u zaštiti od nasilja.
Takođe, istakla je značaj daljeg napretka kulture i promena u javnom diskursu o ulozi žena i muškaraca u današnjem društvu.
Poverenik za zaštitu ravnopravnosti, kao centralni državni organ za suzbijanje svih oblika diskriminacije, realizovao je, kako je navela, brojne aktivnosti na prevenciji i zaštiti od rodne diskriminacije i rodno zasnovanog nasilja, kroz brojne edukacije i obuke zdravstvenim, socijalnim radnicima, policiji, sudijama, tako i preporukama mera, upozorenjima javnosti o najčešćim teškim slučajevima diskriminacije.
Svi učesnici i učesnice konferencije naglasili su ulogu i značaj regionalne saradnje koja je veoma dobra, traje dugo i kontinuirano, a rezultati te saradnje vidljivi su u svim zemljama regiona.
Regionalnu konferenciju otvorila je direktorka Agencije za ravnopravnost spolova BiH Samra Filipović-Hadžiabdić, a govorili su i direktor kancelarije UN Woman BiH Dejvid Daunders, direktor USAID u BiH Piter Dafi, zamenik šefa ureda Saveta Evrope Toni Pavloski, ambasador Švedske u Sarajevu Anders Hagelberg, predstavnici iz Crne Gore, Makedonije i drugi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.