Na prekoračenja ovlašćenja pripadnika policije, privođenja, hapšenja, kršenja prava građana tokom protesta u Novom Sadu i Beogradu posle pada nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu, ali i na policijsku torturu nad penzionerom Ilijom Kostićem (74), 21. novembra, u istom gradu, koji je posle toga imao operaciju u KC Vojvodine, delimično su reagovali nezavisni kontrolni organi – Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti i Zaštitnik građana.
Na zvaničnim sajtovima Poverenika Milana Marinovića, i Zaštitnika Zorana Pašalića, ni slova nema o ovim događajima, a poslednja informacija o njihovim aktivnostima u vezi sa tim jeste da je Zoran Pašalić, 24. novembra, vanredno obišao Okružni zatvor u Novom Sadu i obavio razgovor sa 21 pritvorenikom, među kojima je bio i ministar građevinarstva u ostavci Goran Vesić.
Pašalić za Danas kaže da je reagovao na pomenute događaje posle pada nadstrešnice u Novom Sadu, posetio sve pritvorene i obavio razgovor sa njima.
Pašalić: Stigle su pritužbe građana, postupci u toku
“Naravno da su stigle i pritužbe građana. Reagovali smo na svaku, ali o detaljima ne mogu jer su postupci u toku”, naveo je Pašalić za Danas.
Marinović se nije javljao na poziv Danasa, dok su poslednje vesti da je penzioner Ilija Kostić u utorak, 26. novembra, pušten iz vojvođanskog Kliničkog centra, a njegov advokat Srđan Kovačević rekao za Nova. rs da je on sada dobro i dodao:
“Hteo bih da se osvrnem na demanti ministra policije, koji je u nekoj opskurnoj televizijskoj emisiji čak insinuirao da se Kostić sam povredio. Istina je drugačija, 21. novembra, na drugom spratu u prostorijama policije u Kraljevića Marka, on je od strane dvojice visokopozicioniranih policajaca brutalno i na mafijaški način pretučen, i to u prisustvu još trojice policajaca koji su ćutali i gledali u pod. Jedan od te dvojice koji su ga tukli, koji očito ima neki ozbiljan psihički poremećaj, mu je nakon prebijanja rekao – nemoj nikome da kažeš, znamo gde stanuješ, doći ćemo sa hiltijem, razvalićemo ti vrata i pobiti sve živo i neživo“, kazao je on.
Komentarišući aktuelna dešavanja, ali i postupanje Poverenika i Zaštitnika, Rodoljub Šabić, advokat i bivši Poverenik, kaže da je i ranije javno i kao advokat i kao predsednik Civilnog odbora za zaštitu ljudskih prava upozoravao na učestale slučajeve prekoračenja ili zloupotrebe ovlašćenja od strane pripadnika policije ukazujući na moguće teške, čak i tragične posledice takvog ponašanja i po građane i po policiju.
“Takva ponašanja ruše inače poljuljano, a neophodno poverenje građana u policiju i mogu dovesti do otvorenih sukoba. Zato sam tražio da protagonisti nezakonitog postupanja, ali i njihovi pretpostavljeni koji takvo ponašanje tolerišu ili čak stimulišu snose odgovornost. Dešavanja u Novom Sadu, slučaj maltretiranja Kostića, ali i niz privođenja građana od strane nepoznatih neuniformisanih lica, na način kojim se krše i odredbe Zakona o policiji o obaveznom predstavljanju pre preduzimanja ovlašćenja i odredbe Zakonika o krivičnom postupku o prikupljanju informacija od građana ili o saslušanju osumnjičenih potvrđuju opravdanost tih upozorenja. Takvim postupanjem ti ljudi izazivaju sumnju u pogledu toga da li su uopšte pripadnici MUP ili BIA ili nekih parapolicijskih formacija”, ocenjuje Šabić.
Šabić: Krajnje problematična hapšenja
Prema njegovim rečima, ne sme se potcenjivati činjenica da smo pored mnoštva krajnje problematičnih hapšenja samo u ovoj godini imali više drastičnih primera torture poput premlaćivanja na smrt u policijskoj stanici u Boru, premlaćivanja u romskom naselju u Borči, maltretiranje gej mladića u Beogradu, vezivanje za drvo i mučenje čoveka u Guči, i sad prebijanje čoveka od 74 godine u Novom Sadu.
“Evidentno i vrlo zabrinjavajuće je da unutrašnja kontrola MUP na takve događaje ne reaguje na odgovarajući način. A dodatno je zabrinjavajuće da na pomenuta i druga kršenja prava građana po pravilu ne reaguju ni nezavisni kontrolni organi. Zaštitnik građana u postupcima koje je formalno pokrenuo nije utvrdio ničiju odgovornost za ekstreno gruba prekoračenja ovlašćenja prilikom demonstracija od pre dve godine, poput situacije u kojoj kordon policije gazi i tuče nemoćnog čoveka koji ne pruža otpor i leži na zemlji”, naglašava on.
Neshvatljiv stav i munjevita reakcija
Dodaje da je aktuelna nedavna izjava Zaštitnika građana da “jeste ovlašćen da postupke pokreće po službenoj dužnosti, ali da on to ne praktikuje” i da postupa samo po formalnim pritužbama.
“Takav stav je neshvatljiv i sam po sebi, a pogotovo u kontekstu činjenice da je na prvu vest o zdravstvenim problemima pritvorenog bivšeg ministra munjevito reagovao `po službenoj dužnosti` i brzo otišao da ga obiđe. Uznemiravajući primer je i postupanje Poverenika za pristup informacijama i zaštitu podataka o ličnosti povodom grubog kršenje prava na zaštitu podataka o ličnosti učenika od strane visokog funkcionera policije u tragičnom slučaju `Ribnikar` kada se u medijima pojavio zapisnik Poverenika u kom se funkcioner policije potpuno amnestira, a za kršenje zakona okrivljuju mediji koji su preneli podatke koje je on objavio. Poverenik je kasnije izjavio da je to privremeni zapisnik, šta god taj pojam u zakonu nepoznat značio, ali je neobjašnjivo da ni do danas nije okončao nadzor”, kazao je Šabić.
Janković: Slučaj penzionera Kostića
Saša Janković, bivši Zaštitnik građana, ocenio je pre dva dana za N1 da je nedopustivo da se pripadnici snaga bezbednosti Republike Srbije ponašaju brutalno, nečovečno, ponižavajuće i uličarski prema bilo kom građaninu.
Komentarišući slučaj penzionera Kostića, Janković je ocenio da je to nedopustivo, protivzakonito, nehumano i pogubno za celo naše društvo.
“Nedopustivo je za celo naše društvo da se pripadnici snaga bezbednosti Republike Srbije prema bilo kom građaninu ponašaju brutalno, nečovečno, ponižavajuće, uličarski… To da čovek uđe u policijsku stanicu na nogama, da izađe u kovčegu kao u Boru ili da ostane bez testisa. Ne postoji praktična situacija u kojoj je teoretski dopušteno, a kamoli da stvarno sme da se desi, ono što se nažalost sve češće dešava u Srbiji”, objašnjava Saša Janković.
Kako, između ostalog, navodi, sve službe unutrašnje kontrole, od policije, preko tajne službe, sudova su zakazale.
„Moram ovako da kažem, zakazali ste, gospodo, iz kontrolnih organa i to onda kada vas građani Srbije najviše trebaju. Teško je raditi kada je sve kako treba, kada vlada harmonija u društvu, kada nemate pritisak. Teško je koristiti privilegije, ali sada se vidi ko je ko. Sada kada je zaista teško, kada treba nositi teret nezavisnosti, kada treba pokazati integritet“, kaže Saša Janković.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.