Kršenje procedure, netransparentan način izbora projekata i činjenica da ni dinar nije dodeljen medijima koji su kritički nastrojeni prema aktuelnoj vlasti, obeležili su poslednji gradski konkurs za sufinansiranje medijskih projekata.
Najzanimljivije je to što su najviše sume dobile malo poznate produkcijske kuće, neke osnovane neposredno pre objavljivanja ili u toku konkursa, a pojedine registrovane za delatnosti koje nemaju veze sa medijima.
Kandidati kojima je komisija dodelila od pet do čak devet miliona dinara možda su nepoznati javnosti, ali je naše istraživanje pokazalo da je još nekoliko tih firmi, na različite načine, povezano sa Studijom B i njihovim vlasnicima, pa suma koju se vrti oko ove medijske kuće dostiže čak polovinu ukupno dodeljenih sredstava, odnosno 41,5 milion dinara. Neke od njih, pokazalo se, samo fiktivno postoje.
Danas je već pisao da su vlasnici Studija B, firma Maxim Media Plus Ružice i Miloša Krdžića, preko nekoliko svojih medija, za projekte dobili ukupno 13,5 miliona dinara. TDI radiju dodeljeno je 2,5 miliona dinara, a Radio JAT, koji je u vlasništvu iste firme, dobio je 3 miliona. Miloš Krdžić je i suvlasnik produkcijske kuće Magic records, koja je za projekat dobila 8 miliona dinara.
Međutim, suma od 13,5 miliona nesumnjivo nije konačna. Naime, I Frame studio za audio i video proizvodnju, za projekat „Naizgled nevidljivi“ dobio je 6,5 miliona dinara. Ta firma je u vlasništvu je Miroslava Savića, kako Danas saznaje iz više nezavisnih izvora, zaposlenog na mestu direktora produkcije u Studiu B. Prema podacima iz Agencije za privredne registre (APR), ta produkcijska kuća prijavljena je na adresi NJegoševa 73/12, ali u toj zgradi naši novinari nisu našli firmu pod tim imenom, već privatni stan.
Brender, preduzeće za audio i tv produkciju, u vlasništvu Branislava Pavlovića, dobilo je 7,5 miliona za projekat „Moj Beograd kroz vreme“. Zanimljivo je da je tolikom sumom „nagrađen“ projekat firme koja je osnovana 16. avgusta prošle godine, tačnije 20 dana pre raspisivanja konkursa. Pored toga, vlasnik Brendera je, kako nezvanično saznajemo iz više izvora, suprug Ivane Velikić, zamenice direktora produkcije Studija B.
Iako smo želeli da komentar na ove tvrdnje čujemo i od vlasnika, nije bilo moguće pronaći nikakav kontakt telefon ili mejl adresu tog preduzeća. A da je teško pronaći i samu firmu, pisao je i portal „Pištaljka“. Kako navodi taj portal, Brender je registrovan na adresi Maksima Gorkog 56, nekadašnjoj adresi „Maksim media“, koja, osim što je vlasnik Studija B, i poseduje deo tog poslovnog prostora. Međutim, osim prostorija Radija jat i Radija TDI, što je jasno obeleženo na zgradi u Maksima Gorkog, ime firme Brender nigde nije istaknuto.
Irik preduzeće za audio i tv produkciju vlasnice Biljane Resanović, osnovano je još kasnije, 26. septembra, zapravo u toku konkursa, a pripalo mu je čak 9 miliona dinara. Inače, prema podacima iz APR, firma se nalazi na 21. spratu zgrade u Masarikovoj 5, a treba napomenuti da se na čitavom tom spratu Beograđanke nalaze isključivo prostorije Studija B. Inače, prema našim izvorima, Resanovićeva je zaposlena kao sekretarica Ivane Vučićević, direktorke Studija B.
Avanty Production Matije Markovića koji je u APR registrovan kao vlasništvo preduzetnika, na konkursu je odneo 5,5 miliona dinara. Marković je, kako saznajemo, takođe zaposleni Studia B, u sektoru grafike.
Sudeći po iznetim podacima, lako je pretpostaviti da će se veliki deo tog novca naći na računu Studia B, koji 2016. nije konkurisao za dodelu sredstava od Grada Beograda. Ta medijska kuća na prethodnom konkursu je od ukupno 45 miliona dinara odnela 23 miliona, više nego ostala 22 medija zajedno. Zajedno sa 4 miliona koliko su dobili Hit FM i Radio Karolina, samo iz gradske kase bračni par Krdžić dobio je 27 miliona, ne računajući još nekoliko miliona sa konkursa koji je raspisala republika. Brojkom od 23 miliona dinara Studio B je ispunio limit državne pomoći za tri uzastopne fiskalne godine, kako je uređeno Uredbom o pravilima za dodelu državne pomoći, što znači da na državnu finansijsku pomoć nije mogao da računa ni u 2016, a ni ove godine. Ipak, na poslednjem republičkom konkursu, 950.000 dinara dodeljeno je firmi „Beocedip d.o.o.“ u vlasništvu Miloša Krdžića, registrovanoj na istoj adresi kao i TDI Radio firme „Maksim media“.
Niko od pomenutih vlasnika četiri produkcijske kuće nije hteo da potvrdi naša saznanja niti da odgovori na pitanje Danasa da li u takvoj raspodeli vide sukob interesa.
Još jedna od spornih stvari konkursa je činjenica da je komisija koja je odlučivala o dodeli sredstava u gotovo istom sastavu nekoliko poslednjih godina, a osim „nezavisnih stručnjaka za medije“, novinara RTS, PINK televizije i Večernjih novosti, četvrti član je Aleksandar Simić, novinar televizije Studio B. Pokušali smo da saznamo šta Aleksandar Simić, iz te pozicije, ima da kaže na to što su najveći iznosi novca dodeljeni upravo firmama koje su vlasnički povezane sa njegovom matičnom kućom, ali nikakav odgovor nismo dobili.
I ne upuštajući se u prethodno predočene nezakonitosti, prema rečima advokata NUNS Srđana Gliga, sam konkurs vrvi od nepravilnosti koje se tiču same procedure i forme, što je samo po sebi dovoljno za obaranje konkursa u upravnom postupku.
– Rešenje Grada Beograda pobija se zbog pogrešne primene zakona, povrede pravila postupka i netačnog utvrđenog činjeničnog stanja. Konkretno, postoje nepravilnosti u vezi sa raspisivanjem i objavljivanjem konkursa, između ostalog to što je kao jedan od kriterijuma za ocenjivanje navedena mera u kojoj projekat doprinosi očuvanju srpskog nacionalnog i kulturnog identiteta jezika, što je jedna od diskriminatornih odredbi koja ne može da stoji u konkursu – objašnjava Gligo.
Pored toga, Rešenje o imenovanju stručne komisije nije uopšte doneto, već je Grad samo objavio spisak članova na svom sajtu. Samim tim, nije postojalo ni obrazloženje.
– Još jedna proizvoljnost je to što predlog o raspodeli sredstava, ako je i izrađen od stručne komisije, nije ni objavljen ni priložen, pa i ne možemo da znamo zašto su pojedini projekti dobili sredstva a zašto su drugi odbijeni. Sporna je i dodela sredstava pravnim licima koja su osnovana pre i u toku konkursa – kaže Gligo i navodi da su zbog takvih formalnih i proceduralnih nedostataka oboreni i konkursi u Nišu i Leskovcu.
Sedam medija tužilo Grad
Zajedničku tužbu medijskih kuća koje smatraju da su oštećene u gradskoj raspodeli novca, Upravnom sudu podneli su advokati Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) 16. januara. Među njima su agencija Beta, nedeljnik Vreme, Media centar, Dangraf (izdavač Danasa), Radio Oskar, kao i preduzetnici Sanja Lončar SL Media i Jovana Polić JSP.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.