„Povezanost“ hidžaba i stručne prakse u Predškolskoj ustanovi u Prijepolju 1Ilustracija Foto: Pixabay/ ErhaSilooy

Direktorka Predškolske ustanove „Miša Cvijović“ u Prijepolju, Violeta Tošić, i studentkinja prve godine Akademije vaspitačko-medicinskih strukovnih studija u Kruševcu, Selma Fejzić, ovih dana su u centru pažnje političko-društvenih zbivanja u Sandžaku.

Razlog je hidžab. Direktorka Tošić nije dozvolila studentkinji Fejzić da obavi stručnu praksu u toj ustanovi, jer nosi hidžab, odevanje po muslimanskim propisima.

Bošnjačke institucije i političari, ali i organizacije civilnog društva Tošić su optužili za „diskriminaciju na osnovu verske i nacionalne pripadnosti“.

Ona je, za Danas, rekla da, do daljnjeg, neće komentarisati taj događaj i da je postupila po normativnim aktima, koji zabranjuju sva verska obeležja unutar te ustanove.

Bošnjačko nacionalno veće (BNV) odmah je reagovalo. Najoštrije je osudilo događaj i podnelo žalbe Zaštitniku građana i Poverenici za zaštitu ravnopravnosti.

Od direktorke je zatražena ostavka, a od predsednika prijepoljske opštine Dragana Popadića zatražilo je „da hitno i bez odlaganja pokrene postupak zaštite prava građana i naloži opštinskoj prosvetnoj inspekciji hitan vanredni nadzor rada Predškolske ustanove „Miša Cvijović“.

BNV je, u saopštenju, navelo da je „ovakvom protivzakonitom odlukom rukovodstva vaspitno-obrazovne ustanove u prijepoljskoj, izrazito multietničkoj sredini, javnost u Sandžaku uznemirena i zahteva, pored direktorice, i odgovornost svih onih koji su saučesnici u ispoljenoj nacionalnoj i verskoj diskriminaciji“.

Studentkinja Fejzić nije jedina, kojoj je hidžab bio smetnja za radni ulazak u prijepoljsku Predškolsku ustanovu. Isti problem imala je i Mirsada Memović.

Obratile su se javnosti i navele da su doživele „diskriminaviju jer im je onemogućeno da sažiraju i rade u PU „Miša Cvijović“, zato što nose hidžab“.

O tome su razgovarale i sa ministrom Usameom Zukorlićem, koji je ocenio da je „neprihvatljivo da bilo ko bude primoran da se odrekne svojih verskih principa kako bi mogao da radi u državnoj ustanovi“ i da su Fejzić i Memović doživele negativno iskustvo „koje se može okarakterisati kao diskriminacija sa elemntima islamofobije“.

Zukorlić je obećao da će da razgovara sa svim relevantnim faktorima radi prevazilaženja ovog problema, „jer ne sme da se dozvoli da u Srbiji, naročito u Prijepolju i Priboju, da imamo nove vesti koje mogu da zapale političku atmosferu i otežaju politiku pomirenja koju mi ovde u Srbiji baštinimo“.

Obećao je i da će raditi na stvaranju ambijenta i u Prijepolju, i u Sandžaku i u Srbiji, kako bi se pripadnici svih vera i nacija osećali komforno.

Organizacije civilnog društva iz Novog Pazara, Tutina i Prijepolja, u zajedničkom saopštenju, najoštrije su osudile događaje iz Predškolske ustanove u Prijepolju.

„Nedopustivo je da žene sa hidžabom, kao najočiglednije članice musliumanskog društva i nositeljke islamskog kolektiva, bivaju u centru diskriminatornih odluka. Neprihvatljivo je da njihov hidžab bude predmet sporenja, kršenja Ustava, zakona i drugih međunarodnih dokumenata, kojima se štite ljudska i manjinska prava“ – navodi se u saopštenju nevladinih organizacija.

Posebno ih zabrinjava da „u jedno multietničkoj sredini kao štio je Prijepolje imamo slučajeve u kojima se žene sa hidžabom suočavaju sa otvorenom diskriminacijom, što jedino može da ukazuje na ne prihvatanje različitosti i odbacivanje drugog religijskog i etničkog identiteta kao nepoželjnog i potencijalno opasnog“.

Pozvali su nadležne institucije „da spreče sve tendencije i postupke koji stvaraju atmosferu neprihvatanja različitoesti i narušavanja multuetničkog sklada“.

I, SDA Sandžaka za Prijepolje, najoštrije je osudila postupak direktorke Tošić „koja je ispoljila jasnu diskriminaciju po osnovu verske i nacionalne pripadnosti i odbila stručnu praksu Selme Fejzić, koja je završila Bakija-hanuma medresu u Prijepolju“ i pozvali su je da podnese ostavku.

Na drugoj strani jeBošnjačko-srpski savez (BOSS), koji smatra da su sva reagovanja „pokušaj izazivanja etničke netrpeljivosti u opštini Prijepolje, kao i sinhronizovan pokušaj pojedinihpolitičkih subjekata i nevladinih organizacija da na sejanju razdora između Bošnjaka i Srba dižu svoj politički rejting i love u mitnom“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari