Nemačkom se širi mučna debata povodom predloga o ponovnom uvođenju Gvozdenog krsta – praktično u svom originalnom obliku – kao vojnog odlikovanja koje bi bilo dodeljivano za „izvanredno junaštvo“.
Gvozdeni krst, piše Indipendent, još uvek važi za najpoznatije obeležje nemačke vojske, ali njegova pojava svedena je na crno-beli amblem na avionima, tenkovima i ratnoj mornarici posleratnih oružanih snaga.
Nemačkom se širi mučna debata povodom predloga o ponovnom uvođenju Gvozdenog krsta – praktično u svom originalnom obliku – kao vojnog odlikovanja koje bi bilo dodeljivano za „izvanredno junaštvo“.
Gvozdeni krst, piše Indipendent, još uvek važi za najpoznatije obeležje nemačke vojske, ali njegova pojava svedena je na crno-beli amblem na avionima, tenkovima i ratnoj mornarici posleratnih oružanih snaga. Kao odlikovanje izbačen je iz upotrebe 1945. godine. Adolf Hitler tvrdio je da je najsrećniji u životu bio na dan kada je odlikovan poznatim crno-srebrnim krstom, i mada je medalja zabranjena već 63 godine, bilo koji film o Drugom svetskom ratu bio bi nezamisliv bez ovog ukrasa na uniformi nekog nemačkog generala.
Ernst-Rajnhard Bek, konzervativni ministar u vladi Angele Merkel, rezervni armijski pukovnik i predsednik Udruženja vojnih rezervista, kaže da bi ponovno uvođenje krsta bilo opravdano zbog nove vojne uloge Nemačke u inistranstvu. On priznaje da su pod Gvozdenim krstom tokom Drugog svetskog rata šireni teror i strah, ali tvrdi da sada, zbog prisustva nemačkih vojnika u Avganistanu i na Balkanu, odlikovanje predstavlja simbol pomoći i solidarnosti.
„Vojnici u inostranstvu uvek su spremni da rizikuju svoje živote i zdravlje kako bi osigurali ispunjenje zadataka koje su dobili. Vrlo lako je zamisliti da novo odlikovanje, koje bi se dodeljivalo za posebno iskazanu hrabrost i dostignuća, dobije oblik Gvozdenog krsta“, naveo je Bek. On nije pominjao kritike koje Nemačkoj upućuju neki NATO saveznici zbog toga što njene trupe, navodno, izbegavaju učešće u borbama na jugu Avganistana.
Bek kaže da je jednodušna želja oružanih snaga da krst bude vraćen u upotrebu. Vojnici smatraju da postojeća odlikovanja nisu dovoljno dobra, jer se mnoga od njih dodeljuju samo na osnovu vremena provedenog u vojnoj službi. Prošle godine je više od 5.000 Nemaca zatražilo ponovno uvođenje Gvozdenog krsta. Uprkos protivljenju „zelenih“ i socijaldemokrata, pristalice krsta su zaključile da on ne može biti poistovećivan s nacizmom.
Odlikovanje je uveo Fridrih Vilhelm III 1813, kao medalju za pruske vojnike dodeljivanu u „oslobodilačkom ratu“ protiv Napoleona. Gvozdeni krst dodeljivan je tokom francusko-pruskog rata 1871. Najpoznatiji nosilac medalje u Prvom svetskom ratu bio je redov Adolf Hitler, koji je Gvozdeni krst drugog reda dobio za junaštvo koje je iskazao raznoseći depeše po rovovima. Uvođenje Gvozdenog krsta podržava i Franc Jozef-Jung, nemački ministar odbrane.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.