Japanska konzervativna Liberalno-demokratska partija (LDP) ubedljivi je pobednik opštih izbora u Japanu. Svega tri godine nakon teškog izbornog poraza od Demokratske partije (DPJ), budući da su pre toga vladali gotovo 50 godina, liberali se vraćaju na velika vrata na političku scenu, a sa njima i bivši premijer Šinzo Abe kome se otvorila prilika da ostvari svoju agendu usresređenu na bezbednost zemlje, te radikalne ekonomske mere. Abe je bio premijer godinu dana pre nego što podneo ostavku u septembru 2007.


Prema prvim projekcijama, LDP je osvojila gotovo 300 od 480 mesta u Donjem domu parlamentu, dok je njihov manji koalicioni partner Nova Komeito partija osvojila 30 poslaničkih mesta. Dve partije će tako imati dvotrećinsku većinu neophodnu da nadglasaju i u Gornjem domu, gde nijedna partija nema većinu i može da blokira zakone.

Pobeda LDP znači oštriju politiku prema Kini u sukobu oko spornih ostrva u Istočnom kineskom moru, ponovno okretanje ka nuklearnoj energiji za dobijanje struje i pored katastrofe u Fukušimi, radikalno monetarno popuštanje Banke Japana i veliko trošenje kako bi se pobedila deflacija i jak jen. Abe je obećao da će iz pacifističkog ustava biti uklonjena ograničenja vojnog angažovanja Japana i izmeniti ono što konzervativci vide kao suvišna izvinjenja zbog japanske ratne prošlosti. Kinesko-japanski odnosi su naglo zahladneli nakon što je Japan kupio sporna ostrva od privatnog vlasnika za koja Peking tvrdi da su njihova od davnina.

Birači su pokazali da su razočarani premijerom Jošikikom Nodom iz DPJ, koji je preuzeo vlast 2009. kada je obećao da će posvetiti više pažnje potrošačima umesto kompanijama i smanjiti birokratiju. Za mnoge građane DPJ nije uspela da ispuni izborna obećanja niti je adekvatno postupila nakon prošlogodišnjeg velikog zemljotresa, cunamija i nuklearne katastrofe.

Najveća briga za birače jeste ekonomija, koja prolazi kroz četvrtu recesiju od 2000. Abe je pozvao na neograničeno „ublažavanje“ monetarne politike i veliku javnu potrošnju za spas ekonomije. Međutim, ovakvu politiku, centralni deo platforme LDP, mnogi kritikuju kao rasipničku. Ekonomisti kažu da bi „Abenomiks“, ekonomija koju propagira Abe, dovela do privremenog rasta i omogućila vladi da krene dalje u pravcu planiranog porasta poreza na promet u 2014, što bi pomoglo obuzdavanju javnog duga koji je trenutno dvostruko veći od bruto domaćeg proizvoda.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari